BlankProducenci
 
Blank

Najważniejsze parametry i elementy budowy przecinarki plazmowej

Najważniejsze parametry i elementy budowy przecinarki plazmowej

Nowoczesne przecinarki plazmowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do cięcia plazmą. Cięcie elementów z zastosowaniem przecinarki plazmowej to metoda, która ze względu na swoją precyzję oraz wydajność jest coraz częściej stosowana na całym świecie, również w naszym kraju. Z tego też powodu ogromnym zainteresowaniem cieszy się również sprzęt do cięcia plazmą.

Z uwagi na efektywność metody coraz więcej firm rozważa zakup przecinarki plazmowej. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć nieco specyfikę budowy tego urządzenia oraz wskazać jego najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.

Elementy budowy przecinarki plazmowej

Standardowa przecinarka plazmowa składa się z następujących elementów:

  • źródła zasilania (czyli źródła plazmowego)
  • palnika plazmowego
  • przewodu uziemiającego
  • części eksploatacyjnych

Na rynku dostępne są również plazmy HD (czyli wąskostrumieniowe systemy plazmowe), które zawierają dodatkowo konsole gazowe i służą do dozowania i miksowania gazów technicznych.

Aby system plazmowy sprawnie działał, konieczne jest zasilanie elektryczne oraz gaz. W standardowych systemach wykorzystuje się powietrze podawane z kompresora albo butli. W przypadku plazmy HD zastosowanie znajdują gazy techniczne, czyli tlen, azot, argon.

Zasilacz i obwód połączone są z palnikiem przy pomocy kabli i przewodów połączeniowych, dzięki czemu możliwy jest sprawny przepływ gazu i prądu elektrycznego. W ten sposób można uruchomić palnik i wykonać cięcia.

Najważniejsze parametry przecinarek plazmowych

Decydując się na zakup przecinarki plazmowej należy zwrócić uwagę nie tylko na model czy producenta, ale przede wszystkim podstawowe parametry, które będą mieć bezpośredni wpływ na wydajność pracy. Dlatego też decyzja o zakupie odpowiedniego produktu do cięcia plazmą powinna być poprzedzona dokładną analizą jej właściwości. Dobrze jest również określić, do jakiej specyfiki prac będzie wykorzystywana najczęściej, a więc sprecyzować rodzaj i grubość metali poddawanych cięciu.

Do najważniejszych parametrów przecinarek plazmowych zaliczamy:

  • amperaż
  • cykl pracy
  • maksymalną grubość cięcia
  • parametry gazu plazmowego
  • rodzaj chłodzenia uchwytu
alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl