BlankProducenci
 
Blank

Najważniejsze materiały spawalnicze

Najważniejsze materiały spawalnicze

Spawania, które odbywa się poprzez miejscowe stopienie materiału i jego zestalenie, najczęściej metali, w tym przede wszystkim stali, wymaga zastosowania przede wszystkim użycia niezbędnego narzędzia spawalniczego, czyli spawarki. Jednak to nie wszystko, czego potrzebuje spawacz na swoim stanowisku pracy. Musi użyć również kilku innych materiałów spawalniczych, które wykorzystywane są podczas najczęściej wykorzystywanych metod spawania. W tym artykule zaprezentujemy kilka z nich.

Spawanie - jakich materiałów potrzebujesz?

 - Elektrody to pierwsza rzecz, o której powinieneś pomyśleć, jeśli planujesz spawanie. Elektrody otulone do spawania spełniają wiele istotnych funkcji, takich jak m.in. osłona łuku przed dostępem atmosfery, stabilizacja łuku, łatwe jarzenie się łuku spawalniczego. To oczywiście tylko kilka najważniejszych funkcji, gdyż jest ich zdecydowanie więcej. Wyróżniamy elektrody o otulinie kwaśnej (do spawania w pozycji podolnej, nabocznej i warunkowo w pozycjach przymusowych), zasadowej (do utrzymania wysokiej plastyczności spoiwa po spawaniu) i rutylowej (o uniwersalnym zastosowaniu, najczęściej stosowana przy spawaniu cienkich elementów).

- Druty spawalnicze to kolejny istotny materiał, który wykorzystywany jest w popularnych metodach MIG i MAG. Istnieje wiele rodzajów drutów do spawania, różniących się zastosowaniem, grubością, gatunkiem itp. Podczas wyboru trzeba więc zwrócić uwagę na specyfikę użycia. W przypadku metody MIG wykorzystywane są gazy chemicznie obojętne, które nie uczestniczą w procesie spawania, np. hel, argon. Znajduje zastosowanie w przypadku spawania metali nieżelaznych oraz ich stopów. Z kolei przy metodzie MAG, która stosowana jest w procesie spawania stali, używa się gazów aktywnie biorących udział w procesie spawania, czyli np. dwutlenku węgla lub tlenu.

- Pręty to istotny materiał spawalniczy w przypadku metody TIG, gdzie wykorzystywana jest elektroda wolframowa w otoczeniu gazów obojętnych, takich jak argon lub hel. Uniwersalna metoda TIG pozwala na spawanie właściwie wszystkich metali i stopów w różnych pozycjach.

 

 

 

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl