Pistolety lakiernicze większości z nas kojarzą się z pracą w lakierniach samochodowych. I słusznie – bez nich renowacja karoserii byłaby o wiele trudniejsza i o wiele mniej efektowna. Pistolety lakiernicze są jednak używane również w wielu innych branżach. Warto poznać te urządzenia nieco lepiej!
Jak działa pistolet lakierniczy?
Chociaż omawiane w tym wpisie urządzenia natryskowe wynaleziono pod koniec XIX wieku, dopiero 1933 roku przybrały one swój charakterystyczny kształt. Pistolet działa dzięki sprężarce. To właśnie powietrze pod ciśnieniem przenosi cząstki lakieru na malowaną powierzchnię. Jak wygląda działanie pistoletu? Po pierwszym naciśnięciu spustu lakiernik uruchamia system przepływu powietrza w pistolecie. Drugie naciśnięcie powoduje, że cofa się iglica, która udrażnia przewód z farbą. Ta płynie do głowicy i pod wpływem sprężonego powietrza wydostaje się na zewnątrz w postaci drobnych kropelek. Na rynku dostępne są różne rodzaje pistoletów, dostosowanych do pracy z różnego rodzaju kompresorami, oferujących też różny poziom zużycia farby. Najprościej podzielić je na modele niskociśnieniowe (HVLP) oraz wysokociśnieniowe (HV). Mogą one też mieć też zbiornik w innych miejscach – na górze lub na dole. Przed zakupem pistoletu warto upewnić się, że dany produkt poradzi sobie z wykonywanymi przez nas pracami.
Kto korzysta z pistoletu lakierniczego?
Pistolety lakiernicze są ważnym elementem wyposażenia wcześniej wspomnianych lakierni samochodowych, ale też i innych. Znajdują szerokie zastosowanie w ogólnie pojętym przemyśle, między innymi do pokrywania maszyn i urządzeń warstwą antykorozyjną. Pistolety lakiernicze wykorzystują również stolarze przy lakierowaniu mebli. Co ciekawe, coraz chętniej kupują je domowi majsterkowicze, zwłaszcza mieszkający w domach jednorodzinnych. Świetnie sprawdzają się one w przypadku malowania czy odnawiania altan, ławek, ogrodzeń czy bram. Przydają się też w przypadku renowacji starych mebli, odświeżaniu parapetów oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Pistoletów używa się też do nakładania podkładów, wypełniaczy oraz szpachli natryskowych.