BlankProducenci
 
Blank

Zasady działania wciągarek łańcuchowych i linowych

Zasady działania wciągarek łańcuchowych i linowych

Aby transportować ładunki o dużym ciężarze, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń. Aby przenosić je w pionie, niezbędne jest użycie wciągarki, która znajduje zastosowanie między innymi na placach budowy, w firmach transportowych, magazynach czy na halach produkcyjnych. Wyróżnić możemy wciągarki łańcuchowe oraz linowe. Czym się od siebie różnią, jak działają i kiedy warto wybrać linową, a kiedy łańcuchową?

Charakterystyka i sposób działania wciągarek łańcuchowych 

Budowa wciągarek łańcuchowych jest specyficzna, ponieważ zamiast tradycyjnego silnika zasilanego energią elektryczną są one wyposażone w przekładnie manualne albo mechanizmy grzechotkowe. Należy również wspomnieć, że urządzenia są wykonane z wytrzymałej stali oraz mocnych łańcuchów i haków, które mogą być wykorzystywane do podnoszenia ładunków ważących od kilkuset kilogramów nawet do kilku ton. W przypadku wciągarek manualnych ładunki podnoszone są na skutek ciągnięcia łańcucha manewrowego  (inaczej nazywanego ręcznym).

W tym przypadku ciężar jest umieszczony na kole zębatym z podwójnym łańcuchem nośnym, który jest poruszany dzięki przekładniom, które współpracują z łańcuchem ręcznym. Zasada działania wciągarek grzechotkowych jest równie prosta. Urządzenia sterowane są przy pomocy dźwigni. Po jej przesunięciu dochodzi do przeskoku zapadki, który z kolei powoduje zainicjowanie albo zakończenie pracy urządzenia. Z uwagi na brak konieczności podłączenia wciągarek łańcuchowych do prądu można je wykorzystywać nie tylko na halach produkcyjnych czy magazynowych, ale również w strefach wybuchu.

Jak działają wciągarki linowe? 

Drugim rodzajem wciągarek są wciągarki linowe, które mogą być obsługiwane ręcznie albo zasilane energią elektryczną. Udźwig wciągarek jest uzależniony od ich mocy i może przekraczać tonę. W przypadku wciągarek linowych elektrycznych sterowanie odbywa się dzięki panelowi sterowania, który jest podłączony do urządzenia. Sterowanie wciągarką polega na kontroli kierunku i prędkości pracy. Wiele urządzeń wyposażonych zostało w awaryjny hamulec, który się przydaje na przykład w przypadku niespodziewanej przerwy w dostawie prądu czy innej awarii.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl