BlankProducenci
 
Blank

Wózki spawalnicze. Kiedy się przydają?

Wózki spawalnicze. Kiedy się przydają?

 

Spawarki to dość duże i ciężkie urządzenia, które można przenosić tylko na niewielkie odległości. Do tego dochodzą akcesoria spawalnicze, butle z gazem, maska i ewentualnie inne elementy ubioru pracowniczego. Wszystko to razem sprawia, że transport takiego zestawu do spawania jest problematyczny.

Problemy z mobilnością spawaczy

Na dobrze wyposażone stanowisko spawacza składa się wiele elementów. W niektórych firmach spawanie przeprowadza się w jednym miejscu. W taki sposób można jednak pracować tylko wtedy, gdy spawane przedmioty nie są duże i bez problemu się je transportuje. Spawanie stałych elementów lub przedmiotów o znacznych gabarytach wymaga tego, by to spawacz przeniósł się ze swoim sprzętem w inne miejsce. Problem z transportem zależy od rodzaju urządzenia. Tradycyjne spawarki gazowe pracują z gazem, który transportuje się w dwóch butlach wielkości 1,5 m. Spawarki elektryczne nie potrzebują butli, lecz charakteryzują się dużym ciężarem. Spawarki w technologii MIG używane głównie przez profesjonalistów wymagają osłony gazowej. Oznacza to przymus używania butli z gazem obojętnym. Butla jest także niezbędna w technologii TIG.

Charakterystyka wózków spawalniczych

Niektóre spawarki można przenieść ręcznie, lecz ze względu na ciężar i mnogość elementów sprawdza się to tylko na niewielkich dystansach (np. w obrębie firmy). Wybrane modele zostały wyposażone w kółka, lecz w tym przypadku transport także ogranicza się do samej spawarki. Przymus częstego przemieszczania urządzenia wraz z osprzętem wymaga używania wózków spawalniczych. Mogą one być w wymiarach przewidujących uniwersalną wielkość spawarki lub dopasowane do potrzeb konkretnego rodzaju. Wyposaża się je w miejsce na spawarkę oraz miejsce na butlę z gazem, którą zazwyczaj można zabezpieczyć przed przewróceniem za pomocą łańcuchów. Dodatkowo w wózkach umieszcza się szuflady na osprzęt spawalniczy i różnego rodzaju akcesoria. Niektóre modele mają dodatkowo szufladę zamykaną na kluczyk umożliwiającą przechowywanie rzeczy osobistych. Konstrukcja często uwzględnia także półki na podręczne przedmioty.

Jak dobrać wózek do spawarki?

Przy wyborze wózka spawalniczego należy najpierw sprawdzić, jakie są jego wymiary i dopasować je do wielkości spawarki oraz akcesoriów wymaganych do pracy. W danych technicznych powinny być także zawarte informacje dotyczące maksymalnego obciążenia, co również trzeba priorytetowo uwzględnić przed zakupem. W zależności od rodzaju spawarki może być potrzebne odpowiednie miejsce na butlę. Gaz w dwóch wysokich butlach przewozi się na oddzielnych wózkach o konstrukcji taczkowej. W takim przypadku nie da się zabrać na raz całego sprzętu. Wózek powinien być wyposażony w wygodną rączkę, która ułatwia transport. Czasem można także regulować nachylenie górnej półki. Odpowiednio dobrane urządzenie znacząco ułatwi przewóz bliski niezależnie od tego, czy spawanie będzie przebiegało na terenie firmy, czy trzeba będzie gdzieś powieźć sprzęt.

 

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl