BlankProducenci
 
Blank

Specyfika i działanie pistoletów lakierniczych

Specyfika i działanie pistoletów lakierniczych

Pistolety lakiernicze umożliwiają szybkie i precyzyjne nakładanie powłoki lakierniczej. Urządzenia nie tylko przyspieszają proces wykonywania prac, ale również przyczyniają się do tego, że powłoka jest równiejsza. Korzyści z ich zastosowania jest wiele, a samo użytkowanie nie jest zbyt problematyczne i nie wymaga szczególnych umiejętności. Na rynku dostępnych jest wiele różnych pistoletów lakierniczych, różniących się nie tylko konstrukcją, ale i najważniejszymi cechami użytkowymi.

Działanie i podział pistoletów lakierniczych

Pistolet lakierniczy działa na podobnych zasadach jak zwykła puszka sprayu. Za sprawą specjalnej dyszy rozpylającej uwalniana jest pod odpowiednim ciśnieniem powłoka lakiernicza. Za sprawą końcówki roboczej o odpowiedniej konstrukcji lakier rozpylany jest precyzyjnie w postaci niewielkich kropel. W ten sposób podczas malowania pistoletem lakierniczym można nakładać bardzo cienką, a jednocześnie równomierną warstwę lakieru. Porównanie do puszki sprayu, chociaż dość obrazowe, nie oddaje jednak całej specyfiki działania pistoletu lakierniczego. Należy pamiętać, że pistolet zapewnia znacznie szybsze, wydajniejsze i bardziej precyzyjne nakładanie powłok lakierniczych, więc jest o wiele efektywniejszy niż zwykła puszka. Co więcej, nadaje się do wielokrotnego użytku.

Możemy przy tym wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pistoletów lakierniczych, które dobierane są adekwatnie do późniejszego zastosowania. Wyróżniamy:

  • pistolety niskociśnieniowe HVLP
  • pistolety wysokociśnieniowe HP

Na rynku możemy obecnie znaleźć wiele rodzajów pistoletów lakierniczych. Różnorodna jest również oferta cenowa sprzętu tego rodzaju. Niestety w tym przypadku trudno o jeden uniwersalny model nadający się do różnych prac. Najczęściej należy dobierać pistolety lakiernicze adekwatnie do ich późniejszego zastosowania. Najdroższe urządzenia są bardzo zaawansowane i nadają się do profesjonalnych, wymagających prac. Posiadają m.in. precyzyjną regulację ciśnienia i komplet końcówek roboczych. Najtańsze pistolety można nabyć już od ok. 60 zł. Zdecydowana większość solidnych i często wykorzystywanych modeli dostępna jest w przedziale cenowym 150 - 300 zł.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl