BlankProducenci
 
Blank

Zasady działania spawarek transformatorowych

Zasady działania spawarek transformatorowych

Spawanie to bardzo dobra metoda łączenia metali, która pozwala zarówno na wykonywanie wysokiej jakości spawów przy różnych wymagających konstrukcjach i urządzeniach, jak i na dokonywanie szybkich napraw w przydomowym warsztacie. Na rynku jest dostępnych wiele modeli urządzeń spawalniczych. Możemy znaleźć bardziej skomplikowane, lecz oferujące wyższy komfort i jakość pracy spawarki inwertorowe, jak i znacznie prostsze spawarki transformatorowe. Właśnie ten drugi rodzaj sprzętu jest najczęściej wybierany do różnych „domowych” zastosowań. Sprawdźmy, na jakiej zasadzie pracują te spawarki i jakie są ich zalety.

Działanie transformatorów spawalniczych

Spawarki transformatorowe to urządzenia, które umożliwiają wykorzystanie prądu elektrycznego do wytworzenia łuku elektrycznego. Powstający wskutek przepływu ładunków między materiałem a elektrodą spawarki łuk osiąga bardzo wysoką temperaturę. Dzięki niej można roztopić elementy metalowe w miejscu, w którym mają być połączone. Rozgrzane obszary mogą zostać ze sobą złączone za pomocą wprowadzenia dodatkowego metalu w postaci drutu spawalniczego czy topliwej elektrody, które tworzą spaw.

Do wytworzenia prądu o właściwych parametrach, tj. niższym napięciu i dużym natężeniu spawarki mogą używać transformatora spawalniczego. Jest to urządzenie zbudowane ze stalowego rdzenia oraz uzwojenia wykonanego z drutu miedzianego lub aluminiowego w postaci dwóch cewek. Są one od siebie odizolowane i mają różne uzwojenie. Po podłączeniu napięcia do uzwojenia pierwotnego dopływa prąd, który powoduje powstanie pola magnetycznego. Przepływa ono przez rdzeń, powodując dzięki indukcji elektromagnetycznej powstanie napięcia na uzwojeniu wtórnym.

Wielką zaletą transformatorów spawalniczych jest bardzo prosta konstrukcja. Najpoważniejszą ich wadą jest jednak spora masa, związana z ilością przewodów niezbędnych do wykonania uzwojenia gwarantującego uzyskanie odpowiednich parametrów prądu. Konstrukcje transformatorowe są zwykle stosowane w najprostszych i zarazem najtańszych spawarkach MMA, które idealnie nadają się do użytku domowego. Ich mocną stroną jest to, że wykorzystują elektrodę topliwą, która jednocześnie odpowiada za tworzenie atmosfery ochronnej wokół spawu i dostarcza metalu do wykonania spoiny.

Spawarki MMA w zupełności wystarczą do większości domowych zastosowań: przyspawania wspornika, naprawy niewielkiej konstrukcji stalowej czy przygotowania ramy lub obudowy do jakiegoś urządzenia.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl