BlankProducenci
 
Blank

Spawanie w ciężkich warunkach przemysłowych

Spawanie w ciężkich warunkach przemysłowych

Praca spawacza wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, które mogą wpływać na zdrowie. Możliwość wystąpienia wypadku dodatkowo zwiększa się w niektórych warunkach przemysłowych. Jakie formy ochrony powinni stosować pracownicy na stanowiskach spawalniczych? 

Bezpieczne stanowisko pracy

Ze względu na występowanie niebezpiecznych zdarzeń lub chorób związanych z wieloletnią pracą w ciężkich warunkach, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie środki ochrony. Przede wszystkim stanowisko pracy powinno być wydzielone w taki sposób, aby nie wpływało na osoby postronne. W środku budynku może ono znajdować się tylko wtedy, jeśli konstrukcja została wykonana z niepalnych materiałów. Pomieszczenie musi mieć sprawną wentylację oraz otwierane okna i drzwi. Wydzielenie dodatkowo wykonuje się za pomocą specjalnych osłon. Podczas spawania możliwe jest ryzyko pożaru powstałego od odprysków metalu. Dlatego też ubrania, materiały i przedmioty znajdujące się w pobliżu nie mogą być łatwopalne. Butla z gazem powinna znajdować się na wózku, który uniemożliwi jej przewrócenie. Stanowisko należy także wyposażyć w sprzęt przeciwpożarowy.

Odzież ochronna

Zgodnie z zasadami BHP spawacz podczas pracy musi używać trudnopalnej odzieży ochronnej, specjalnych rękawic spawalniczych i butów z podeszwą antypoślizgową oraz podnoskiem. Podstawą bezpiecznej pracy jest odpowiednia ochrona oczu. Są one narażone na działanie gazów spawalniczych, oparów metali oraz intensywnego światła łuku elektrycznego. W sklepach znajdziemy przede wszystkim przyłbice spawalnicze, gogle i maski. Każdy z tych elementów musi być wyposażony w transparentny filtr, który zmienia stopień zaciemnienia. Alternatywą dla przyłbic są lekkie i niedrogie tarcze spawalnicze, które doskonale sprawdzają się w pracach wykonywanych etapowo. Jednak w warunkach przemysłowych, gdzie przerw jest niewiele, przeważnie lepiej sprawdzają się przyłbice. Podczas spawania może wydzielać się dym groźny dla dróg oddechowych operatora. Można w tym celu zastosować dodatkową ochronę w postaci maski z wymiennymi filtrami.

Zestawy spawalnicze

Kompletne wyposażenie stanowiska pracy wymaga odpowiedniego zestawu spawalniczego. Spawarki inwertorowe oraz półautomaty MIG i MAG mogą być dostosowane do domowych warsztatów lub do warunków przemysłowych, w których liczy się jakość i wydajność. Urządzenia te charakteryzują się przede wszystkim większym napięciem. W naszym sklepie oprócz pojedynczych maszyn i narzędzi do spawania możesz zakupić kompletne zestawy spawalnicze. W skład takiego zestawu wchodzą wszystkie elementy, które są potrzebne do rozpoczęcia pracy wraz z zachowaniem bezpieczeństwa. Oznacza to, że w jednej kwocie kupisz nie tylko spawarkę, wózek, przewód masowy i butlę z mieszanką określonego gazu, ale także rękawice spawalnicze, przyłbicę oraz ewentualnie także inne dodatkowe akcesoria. Jest to rozwiązanie polecane tym, którzy chcą wyposażyć nowe stanowisko pracy.

 

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl