
Spawanie
Proces spawania realizowany jest wieloma różnymi sposobami. Warto jednak poznać podstawową, stosowaną od lat, metodę łączenia metalowych elementów, z wykorzystaniem elektrod otulonych. W sklepie Spawaj.eu możemy nabyć wszystko, co potrzebne jest do tego rodzaju procesu. Czynność spawania polega na wytworzeniu w miejscu zetknięcia elektrody z powierzchnią metalową tak wysokiej temperatury, że dojdzie do stopienia metali, które ze sobą się złączą, tworząc po ostygnięciu spójną całość. Proces ten wymaga odpowiedniego transformatora, czyli potocznie spawarki, elektrod, zabezpieczeń dla operatora, oraz odpowiednio przygotowanego materiału. Chodzi o to, że wszelkie zanieczyszczenia na powierzchni metalu utrudniają spawanie, dlatego należy go albo oczyścić np. benzyną, albo w skrajnym przypadku zeszlifować. Proces ten wymaga także cierpliwości i sporego doświadczenia. Nie zawsze udaje się od razu bezbłędnie połączyć elementy i niekiedy należy czynność powtórzyć. Brak wprawy i doświadczenia natomiast pozostawia na powierzchni nieelegancką spoinę, tak zwane odpryski spawalnicze. Spawanie z wykorzystaniem elektrod otulonych to proces wymagający, jednak wciąż popularny, ponieważ jest prosty, szybki, a sprzęt do niego jest tani i ogólnodostępny.
Spawanie elektrodami otulonymi
Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega spawanie elektrodami otulonymi i jaka jest charakterystyka procesu, co go wyróżnia. Należy jednak poznać w pierwszej kolejności, czym dokładnie jest otulina elektrody. A jest to warstwa metaliczna ściśle okalająca elektrodę. Warto pamiętać, że w wyniku wytworzenia łuku cieplnego, w toku procesu spawania. Gdy dochodzi do rozgrzania na miejscu styku elektrody i materiału spawanego. W danym miejscu powstaje spoina, na którą składa się materiał spawany (od 10 do 40%) oraz składniki otuliny. W zależności jednak od grubości elektrody należy stosować inną moc urządzenia. Dla przykładu mała spawarka nie będzie w stanie wykorzystać elektrod o średnicy 6 mm. Otulina elektrody pełni w całym procesie kilka bardzo ważnych funkcji. Po pierwsze, reguluje skład chemiczny spoiny. Po drugie, wprowadza do spawanego miejsca pierwiastki odtleniające, rafinujące ciekły metal oraz wiążące azot. Po trzecie, otulina chroni łuk przed np. zawilgoceniem. I po czwarte, wytwarza powłokę żużlową nad ciekłym jeziorkiem. Z uwagi na fakt, wraz ze spawaniem elektrody ulegają stopieniu, stają się krótsze. To z kolei wymusza na spawaczu ruch zbliżający pozostałą część do jeziorka spawalniczego, aby czynność trwała. To wymaga od fachowca sporych umiejętności.
Wady i zalety
Spawanie elektrodami otulonymi ma kilka wad, wśród których można wyróżnić przede wszystkim wolne tempo spawania, wynoszące nawet 10 cm na minutę, a także niską wydajność sięgającą 5 kg stopiwa na godzinę. Ten rodzaj spawania wymaga bardzo wiele od spawacza, od którego zależy jakość łączeń. W trakcie czynności wydziela się dużo dymów i gazów spawalniczych, przy dużej wilgotności nie można spawać, a choćby zmiana elektrod obniża dodatkowo i tak już średnią wydajność. Jednak ta metoda ma też sporo zalet. Jeśli spoiny są wykonane odpowiednio, to ich jakość jest wysoka i są trwałe. Łączenia można zrobić szybko i łatwo, ponieważ sprzęt jest poręczny. Spawanie elektrodami otulonymi pozwala łączyć wiele różnych metali, o różnej grubości, a także w najróżniejszych warunkach. Dlatego metoda ta wciąż nie wyszła z użycia i nigdy nie wyjdzie, ponieważ jest tania i uniwersalna.