O tym, jaki efekt przyniesie spawanie dwóch elementów, decyduje wiele czynników. Pod uwagę bierze się metodę spawania, energię liniową łuku, temperaturę podgrzewania przed i po spawaniu, obróbkę cieplną po spawaniu, kolejność i pozycję spawania, właściwości fizykochemiczne materiałów dodatkowych, oraz rzecz, o której wiele osób zapomina: warunki otoczenia. Temperatura i wilgotność otoczenia mogą mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o efektywność spawania.
Temperatura otoczenia
Przyjmuje się, że proces spawania powinien odbywać się w temperaturze nie niższej niż 0o Celsjusza, a najlepiej w tzw. temperaturze pokojowej. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe spawanie poniżej tej temperatury (np. na zewnątrz). Wtedy jednak konieczne jest zastosowanie skutecznej ochrony stanowiska spawalniczego przed działaniem deszczu, śniegu i wiatru oraz podgrzanie łączonych elementów do temperatury powyżej 0o Celsjusza. W przypadku spawania w niskich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza, konieczne jest zastosowanie podgrzewania osuszającego w temperaturze 40-80o Celsjusza. Przy spawaniu materiałów skłonnych do hartowania się i elementów dość grubych, należy rozpocząć pracę od podgrzewania wstępnego. Jeśli dane elementy mają skłonności do odkształceń, przed spawaniem należy zapobiec ich nadmiernej deformacji.
Pęknięcia zimne
Pęknięcia zimne to lokalne zniszczenia połączenia spawanego, powstające najczęściej w trakcie stygnięcia połączenia w zakresie temperatur od 200 do 100o Celsjusza, lub też bezpośrednio po spawaniu. Zdarza się też, że pękanie zimne ma miejsce na długo po odłożeniu zestawu spawalniczego, nawet po upływie kilkudziesięciu godzin. Jak się okazuje, wśród najważniejszych czynników prowadzących do powstawania pęknięć zimnych, znajdują się nieodpowiednie właściwości fizykochemiczne materiału spawanego i materiałów dodatkowych, warunki spawania, rozwiązania konstrukcyjne złącza oraz właśnie – niesprzyjające warunki otoczenia. Spawanie w niskich temperaturach jest tematem dość obszernym. Warto jednak wspomnieć o tym, że przy budowie kolei w mroźnych częściach świata (np. Syberia) procesy spawania udaje się przeprowadzić tak, by łączenia były trwałe i bezpieczne. Przy odpowiednim przygotowaniu jest to więc możliwe.