Rodzaje pistoletów lakierniczych
Pistolety lakiernicze to niezbędne akcesoria podczas pokrywania lakierem różnorodnych powierzchni, w tym m.in. karoserii samochodowych czy metalowych przedmiotów i konstrukcji. Każdy taki pistolet składa się z dwóch podstawowych części: elementu natryskowego z dyszą i rękojeścią oraz pojemnika. Pozwala na bardzo szybkie, a jednocześnie precyzyjne pokrywanie lakierem nawet bardzo dużych powierzchni. W tym artykule przedstawimy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze rodzaje pistoletów lakierniczych.
Pistolety lakiernicze wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe
Podstawowy podział pistoletów lakierniczych można dokonać przede wszystkim ze względu na parametry pracy. Wyróżniamy więc pistolety niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe.
- Pistolety niskociśnieniowe przeznaczone są przede wszystkim do pokrywania lakierem mniejszych powierzchni. Podczas pracy wyrzucają duże ilości mocno rozpylonej farby za sprawą zwiększonej liczby otworów, jednak pod mniejszym ciśnieniem roboczym. To przekłada się na nieco mniejszą efektywność pracy, ale malowanie z zastosowaniem pistoletów niskociśnieniowych jest znacznie oszczędniejsze pod względem zużycia farby. Powinny współpracować z mocniejszymi sprężarkami. Mimo wszystko w przypadku malowania mniej rozległych powierzchni sprawdzą się doskonale. W asortymencie naszego sklepu można znaleźć kilka modeli pistoletów niskociśnieniowych wyposażonych w dyszę HVLP. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i systemowi wyrzucania lakieru są one bardzo ekonomiczne i gwarantują dużą oszczędność środka malarskiego. Świetnie nadają się do malowania wąskich, zewnętrznych konstrukcji stalowych. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle meblarskim.
- Pistolety wysokociśnieniowe są najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym rodzajem akcesoriów tego rodzaju. Mają bardzo uniwersalne zastosowanie i używane są przede wszystkim do prac profesjonalnych. Trudno wyobrazić sobie bez nich pracę np. w lakierniach, gdzie malowane są jednorazowo elementy o większej powierzchni, np. całe samochody. Pistolety wysokociśnieniowe wyrzucają z siebie mniej farby, jednak pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu gwarantują efektywne malowanie. Sprężone powietrze bez niewielki otwór wypycha farbę, która jest mocno rozpylana. To zapewnia szybkie działanie, ale jednak zwiększa straty farby. Mogą jednak współpracować ze znacznie mniejszymi kompresorami.