BlankProducenci
 
Blank

Przewody elektrodowe do spawarek - krótka charakterystyka

Przewody elektrodowe do spawarek - krótka charakterystyka

Spawarki znajdują zarówno profesjonalne, jak i amatorskie zastosowanie. Rozróżnia się kilka metod spawania m.in. spawanie elektrodą otuloną, które wymaga odpowiedniego doboru przewodów elektrodowych. Jest to niezwykle ważne, bo to dzięki kablowi elektrodowemu odpowiednio dobrana elektroda łączona jest ze spawarką. Wyjaśniamy, czym są przewody elektrodowe.

 

Na czym polega spawanie?

Spawanie jest jedną z powszechnie stosowanych metod łączenia materiałów. Wykorzystywane jest w przypadku m.in. łączenia elementów wykonanych z różnych metali. Podczas spawania następuje stopienie materiału oraz jego zestalenie, dzięki czemu połączenie spawane cechuje się dużą wytrzymałością. W procesie spawania często wykorzystuje się spoiwo spawalnicze, który topi się razem z łączonym materiałem, pozwalając na wypełnienie spoiny. Jednym z takich materiałów spawalniczych są elektrody, które stosuje się podczas spawania metodą MMA. Jest to metoda spawania łukowego. Muszą one zostać połączone ze spawarką za pomocą odpowiednio dobranego przewodu elektrodowego (kabla), który zakończony jest specjalnym uchwytem.

 

Jakie są rodzaje przewodów spawalniczych?

Przewody spawalnicze to podstawowe wyposażenie, dzięki któremu możemy korzystać ze spawarki. Dzielą się one na dwa rodzaje, czyli przewody masowe, które służą w celu połączenia spawarki i spawanego materiału oraz przewody elektrodowe, które pozwalają na odpowiednie przytwierdzenie elektrody. W przypadku podajników drutu spawalniczego wykorzystuje się specjalne zespoły połączeniowe.

 

Czym charakteryzują się przewody elektrodowe?

Przewody elektrodowe składają się z przewodu masowego oraz odpowiednio dobranego uchwytu elektrody i wtyka, który umożliwia połączenie kabla z urządzeniem spawalniczym. Zbudowane są z miedzianych żył, które biegną w najczęściej gumowym oplocie. Przewody elektrodowe różnią się pod względem giętkości, możliwości zastosowania w przypadku konkretnego urządzenia, długości. Dobiera się je względem maksymalnego prądu spawania, przekroju przewodu oraz rodzaju zakończeń, czyli wtyka dostosowanego do gniazda spawarki i uchwytu elektrody. Dostępne są zarówno kompletne przewody elektrodowe, jak i elementy umożliwiające ich samodzielne wykonanie, co jest niekiedy niezbędna np. ze względu na konieczność zastosowania dłuższego przewodu masowego.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl