BlankProducenci
 
Blank

Ochrona głowy w pracach spawalniczych

Ochrona głowy w pracach spawalniczych

Podczas spawania pracownik narażony jest na działanie wielu szkodliwych substancji, od pyłów, przed dymy, aż po opiłki metalu czy iskry. W przypadku tych ostatnich mogą one doprowadzać do urazów oczu i twarzy, dlatego podstawowym wyposażeniem spawacza musi być ochrona głowy. Czym powinna się ona charakteryzować?

Podstawowe wyposażenie spawacza

W celu ochrony swojego zdrowia, spawacz powinien nosić na twarzy przynajmniej okulary spawalnicze. Ważne, by były one wyposażone w specjalne filtry, które zabezpieczą oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Alternatywą dla okularów są gogle, które są bardziej zabudowane, a przez to ściślej obejmują twarz i jeszcze lepiej chronią przed dostawaniem się pyłów i opiłków.

Zalety przyłbic spawalniczych

Najbardziej zaawansowaną ochronę stanowią przyłbice spawalnicze, przywodzące na myśl rycerskie hełmy. Chronią one twarz z przodu, a często zachodzą również na całą część głowy, dzięki czemu stanowią najlepsze zabezpieczenie. Takie przyłbice są w stanie zapewnić ochronę przed skutkami uderzenia elementu poruszającego się z prędkością aż 190 m/s (okulary tylko 45 m/s).

Przyłbice z przepływem powietrza

W ostatnich latach, zwłaszcza w dużych zakładach obróbki, spawaczy wyposaża się w przyłbice umożliwiające przepływ powietrza. Wymagają one noszenia również jednostki filtracyjnej, dzięki czemu do dróg oddechowych nie dostają się szkodliwe dla zdrowia dymy. Te ostatnie są bardzo niebezpieczne, gdyż podczas spawania przemieszczają się na znaczne odległości i przyczyniają się do takich chorób jak pylica, gruźlica, a nawet choroby układu nerwowego. Co oczywiste takie przyłbice znakomicie zabezpieczają również oczy dzięki posiadającym filtry wizjerom. Co ciekawe zmniejszają także wysiłek fizyczny spawacza, a tym samym wpływają na poprawę jego komfortu pracy.

Praca spawacza jest nie tylko uciążliwa, ale również bardzo niebezpieczna. Właśnie dlatego poza artykułami spawalniczymi służącymi do ochrony głowy i twarzy, pracownik musi również nosić odzież ochronną, rękawice, a także ochronniki słuchu.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl