Cięcie plazmowe już od kilku lat jest powszechnie wykorzystywane w różnego rodzaju warsztatach oraz zakładach produkcyjnych. Przecinarka plazmowa zapewnia bardzo dobre rezultaty i wydajną pracę, która realizowana jest stosunkowo szybko i przy niskich kosztach. Jest to dość innowacyjna metoda znajdująca szerokie zastosowanie.
Cięcie plazmowe - najważniejsze zalety
Pierwszą korzyść z zastosowania przecinarki plazmowej można zauważyć już na początku pracy z tym urządzeniem. Do rozpoczęcia pracy nie potrzeba specjalnie przygotowywać urządzenia, np. rozgrzewać palnika czy materiału, który ma zostać przecięty. Przecinarka plazmowa jest od razu gotowa do użycia i zapewnia dużą skuteczność, ponieważ osiąga bardzo duże szybkości. W porównaniu z metodą tlenowo-gazową, można osiągnąć nawet siedmiokrotnie większe osiągi, co zdecydowanie wpływa na wydajność pracy.
Przecinarka może zostać zastosowana do cięcia różnego rodzaju materiałów, a przede wszystkim metali o różnej grubości. Standardowy zakres grubości wynosi od 0,5 mm do 160 mm. Plazmowe cięcie gwarantuje wysokiej jakości efekty. Cechuje je przede wszystkim doskonała precyzja cięcia oraz możliwość cięcia w pionie i ukosowania. Przecinarka w minimalnym stopniu wpływa na strukturę ciętego materiału, co wynika z niezwykle wąskiej strefy cięcia i niewielkiego podgrzewania. Urządzenie bardzo szybko przebija się przez materiał, gwarantując przy tym niewielką szczelinę cięcia i nieznaczne straty materiału. Krawędzie i powierzchnia pozostają gładkie i bez zbędnych defektów.
Z uwagi na bardzo szerokie zastosowanie plazmy w obróbce materiału metoda ta znajduje zastosowanie w bardzo wielu zakładach produkcyjnych i naprawczych. Trzeba jednak pamiętać, że przecinarka podczas pracy może generować dość duży hałas, a także szkodliwy dym czy gazy (z wyjątkiem przecinania plazmowego pod wodą). Nowoczesne przecinarki plazmowe nie należą też do najtańszych urządzeń, ale jednocześnie zwiększa się popyt na ich zastosowanie, co zdecydowanie przemawia za słusznością tego rodzaju inwestycji.