BlankProducenci
 
Blank

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie prac spawalniczych

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie prac spawalniczych

Nawet pozornie błahe niedociągnięcia mogą sprawić, że praca przy spawanym elemencie pójdzie na marne. Profesjonalne spawanie wymaga wprawy, umiejętności i praktyki z różnymi sprzętami i materiałami. Jednak błędy przytrafiają się nie tylko początkującym, ale i doświadczonym spawaczom.

Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas prac spawalniczych i jak ich skutecznie uniknąć? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego wpisu.

5 częstych błędów spawalniczych i sposoby ich zapobiegania

  1. Praca z nieprawidłowymi połączeniami i przewodami, np. uszkodzonymi lub poluzowanymi. W wyniku tego błędu temperatura spawania może być za niska, a na powierzchni materiału powstaną nierówne spoiny. Złej jakości połączenia lub niski stan techniczny przewodów mogą też powodować powstawanie odprysków, wydłużając pracę z powodu konieczności oczyszczenia spoin. Jest to błąd, który będzie miał bezpośredni wpływ na jakość spawu.

  2. Praca z niewłaściwym ciśnieniem gazu lub natężeniem przepływu. Do tego błędu dochodzi najczęściej wtedy, gdy przewody transportujące są zbyt długie lub gaz osłonowy za szybko wypływa z urządzenia. Skutkuje to nieodpowiednią jakością tworzonej spoiny, nadmierną ilością odprysków, wydłużonym czasem pracy oraz dodatkowymi kosztami całego procesu. W przypadku ciśnienia zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie wartości są niewskazane. W każdym z przypadków może dojść do defektów spoiny. Trzeba też pamiętać, że jest to błąd, który skutkuje marnotrawieniem gazu.

  3. Niewłaściwe spasowanie materiałów spawanych może skutkować problemami z rozmiarem szczeliny, co prowadzi do wyraźnych defektów spawu, a także powstawaniem odprysków i niewystarczającą penetracją materiału. Jeśli dojdzie to takiego błędu, konieczne będzie wypełnienie szczelin, może też obniżyć się jakość spoiny. Zadbaj też o zastosowanie dobrej jakości materiałów spawalniczych.

  4. Za dużo preparatu antyodpryskowego lub zastosowanie go w niewłaściwym miejscu albo nieprawidłowy sposób. Kiedy środek antyodpryskowy dostanie się do spoiny, może obniżyć się jej jakość, powodując większy odprysk i problemy z penetracją materiału. Niewskazane jest też zanurzanie uchwytu w preparacie antyodpryskowym. Dlatego zawsze pamiętaj, aby sprawdzić, czy ustawione parametry spawania są właściwe.

  5. Niewłaściwie dobrany sprzęt i parametry również wpływają na obniżenie jakości pracy. Jeśli więc zależy ci na wysokich efektach spawania, warto dobrać odpowiednie urządzenia. Istotne jest też dostosowanie parametrów spawania adekwatnie do wybranej metody oraz spawanych materiałów.

 

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl