Plazma, nazywana czwartym stanem skupienia materii, ma ogromny potencjał. Ze względu na swoje właściwości, takie jak silne oddziaływanie z polem magnetycznym i elektrycznym, znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach. Plazma wykorzystywana jest między innymi w procesie nazywanym cięciem plazmowym. Na czym on polega i jakie są jego zastosowania?
Opis techniki cięcia plazmowego
Cięcie plazmowe to technika cięcia, która polega na topieniu przecinanego materiału i wyrzucaniu go ze szczeliny cięcia. Proces ten odbywa się z udziałem silnie skoncentrowanego plazmowego łuku elektrycznego, działającego pod wpływem dużej energii kinetycznej. Aby cięcie mogło przebiegać w prawidłowy sposób, potrzebne jest utrzymanie jarzącego się łuku pomiędzy przecinanym materiałem a elektrodą nietopliwą.
Plazma powstaje w wyniku przepuszczania strumienia sprężonego gazu przez jarzący się łuk elektryczny. Powoduje to jego jonizację i duże zagęszczenie mocy. Łuk plazmowy zostaje skupiony w dyszy zamontowanej w palniku. Jej ścianki są chłodzone, co powoduje zawężenie kolumny łuku. W roli gazu plazmotwórczego powszechnie stosuje się powietrze. W systemach o większej mocy wykorzystuje się argon, azot, wodór, dwutlenek węgla oraz mieszanki argonu z wodorem i helem.
Zastosowania cięcia plazmowego
Cięcie plazmowe może być stosowane do przecinania różnych materiałów przewodzących prąd, takich jak stal czarna i nierdzewna oraz aluminium. Metodę tą wykorzystuje się do cięcia blach, kształtowników, rur czy siatek. Ręczne systemy plazmowe umożliwiają rozcinanie materiałów o grubości do 75 mm. Do przecinania grubszych elementów stosuje się zaawansowane systemy wysokoamperażowe. Dużą zaletą cięcia plazmowego jest brak konieczności wcześniejszego przygotowania materiału. Dzięki temu technika ta doskonale nadaje się do pracy z powierzchniami zabrudzonymi, zardzewiałymi i pokrytymi farbą.