BlankProducenci
 
Blank

Moc spawarki. O czym nam mówi?

Moc spawarki. O czym nam mówi?

Wybór dobrej spawarki powinieneś zacząć od ustalenia, czego odczekujesz od swojego sprzętu. Inne wymogi stawiane są sprzętom do użytku profesjonalnego, inne tym, wykorzystywanym  w przydomowym warsztacie. Im większa moc urządzenia, tym większa jest jego zdolność do spawania grubych elementów. Dlatego jednym z najważniejszych parametrów wymagających zdefiniowania jest moc spawarki, inaczej określana jako wartość prądu spawania.

Pobierana moc a koszty eksploatacji

Od ilość pobieranej mocy zależy to, jakie będą koszty eksploatacji urządzenia. Im jest ona niższa, tym niższe są koszty związane z poborem energii elektrycznej potrzebnej do zasilania spawarki. Producenci prześcigają się w oferowaniu rozwiązań, które będą energooszczędne, bez uszczerbku dla mocy. Tym samym udaje się uzyskać równie dobre parametry spawania zarówno podczas korzystania ze sprzętu pobierającego 8kVA, jak i 6kVA.

Regulacja prądu spawania

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, producenci oferują także inne udogodnienia. Jednym z nich jest opcja regulacji prądu spawania przy pomocy cyfrowego panelu sterowania. To nowoczesna alternatywa dla poprzednich systemów transformatorowych. Teraz pobór mocy można regulować niezwykle precyzyjnie z dokładnością nawet do 0,1 ampera.

Często tego typu wyposażenie pozwala na jeszcze szerszą regulację parametrów. Jedną z opcji jest wybór trybu pracy (tig/mma) oraz włączenie funkcji dodatkowych, które zaproponował producent. Jednym z urządzeń, które przewiduje możliwość regulacji synergicznej parametrów spawania jest spawarka IDEAL EXPERT MIG 215 LCD MIG/TIG/MMA pobierająca prąd z sieci w zakresie od 16A (na 60%) i 36A (maksymalnie).

Inne istotne parametry

Prąd spawania jest ważnym parametrem, ale nie powinien być jedynym, który decyduje o wyborze spawarki. Należy rozpatrywać go razem z innymi wskaźnikami, jak choćby cyklem pracy, podawanym przez producentów w procentach. Np. określenie 60% oznacza, że dany sprzęt w ciągu 10-minutowego cyklu może pracować przez 6 minut, a pozostałe 4 trzeba zarezerwować na jego odpoczynek, czyli chłodzenie. Im większy spadek prądu, tym większy cykl pracy. Z kolei wysoki cykl pracy to cenna wskazówka dla użytkownika. Oznacza, że można spawać dłużej wyższym prądem, a więc osiągać lepsze rezultaty w krótkim czasie. Oczywiście informacja o wydajności urządzenia jest szczególnie ważna w zastosowaniu przemysłowym. Tutaj wskaźnik powinien wynosić przynajmniej 60%, podczas gdy do użytku domowego wystarczy tylko 30-40%.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl