BlankProducenci
 
Blank

Krzyżowe imadła obrotowe i ich rola w spawalnictwie

Krzyżowe imadła obrotowe i ich rola w spawalnictwie

Imadło to narzędzie, którego nie może zabraknąć ani w żadnych profesjonalnym zakładzie pracy, ani w przydomowym warsztacie. Wykorzystywane jest do różnorodnych prac naprawczych, ślusarskich oraz spawalniczych. Rodzajów imadeł jest kilka, a wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim krzyżowe imadło obrotowe, które wykorzystywane jest podczas różnorodnych prac z zakresu spawania. W tym artykule poświęcimy nieco uwagi temu przyrządowi, przedstawiając jego specyfikę oraz zastosowanie.

Specyfika krzyżowych imadeł obrotowych

Profesjonalne krzyżowe imadła obrotowe są przede wszystkim niezwykle mocne i wyróżniają się solidną konstrukcją. Dzięki temu zapewniają odpowiednią stabilność pracy, a jednocześnie odporność na wysokie temperatury i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne, jakie mogą na nie bezpośrednio oddziaływać podczas realizowanych prac. Zapewniają bardzo dużą siłę zacisku.

Sama konstrukcja imadła, chociaż stosunkowo prosta, to jednak odgrywają bardzo ważną funkcję zabezpieczającą materiał poddawany obróbce. Solidny zacisk sprawia, że prace spawalnicze przebiegają sprawnie, bezpiecznie i precyzyjnie.

W przypadku krzyżowych imadeł obrotowych, podobnie jak większości innych typów tych przyrządów, najważniejszym elementem roboczym są dwie szczęki, których zadaniem jest unieruchomienie przedmiotu umieszczonego między nimi. Mogą mieć różną wielkość oraz kształt.

Zacisk szczęk najczęściej regulowany jest za sprawą mechanizmu działającego na zasadach dźwigni, chociaż w przypadku modeli krzyżowych obrotowych bardzo często wdrażane jest automatyczne dostosowywanie się do elementów o różnej grubości, co dodatkowo wpływa na większy komfort pracy. Z kolei imadła maszynowe są dodatkowo wyposażone w korpus i mocowania, które pozwalają na przytwierdzenie narzędzia do stołu. Istnieją też bardziej zaawansowane technologicznie modele imadeł, które posiadają obrotową podstawę, zapewniającą nieograniczony dostęp do obrabianej powierzchni.

Rola krzyżowych imadeł obrotowych w spawalnictwie jest więc bardzo ważna. Wybierając przyrząd idealnie dostosowany do potrzeb, możemy znacząco usprawnić czynności wykonywane podczas spawania.

 

 

 

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl