BlankProducenci
 
Blank

Kryteria wyboru przyłbicy spawalniczej

Kryteria wyboru przyłbicy spawalniczej

Prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie spawania bez elementu chroniącego twarz i oczy. Takim elementem może być m.in. profesjonalna przyłbica spawalnicza. Jej zadaniem jest nie tylko ochrona ciała spawacza przed iskrami, ale również przed promieniowaniem UV i rentgenowskim. Jakie rodzaje przyłbic są dostępne na rynku i co warto wybrać? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Pasywna czy aktywna?

Dostępne na rynku przyłbice najłatwiej jest podzielić na pasywne i aktywne. Przyłbice pasywne mają bardzo prostą budowę: spawacz wybiera filtr, który sprawdzi się najlepiej w przypadku wykonywanych przez niego prac, montuje go w przyłbicy i na tym kończy się jej obsługa. Ten rodzaj przyłbic należy do najtańszych, jednak ma pewne wady. Tuż po wygaszeniu łuku spawacz ma wrażenie panującej wokół ciemności, co utrudnia pracę i powoduje dyskomfort. W przypadku pracy z jaśniejszym łukiem mogą go również boleć oczy. Przyłbice spawalnicze pasywne sprawdzają się raczej przy spawaniu MMA i migomatem, zaleca się je do krótkich spawań. Droższe, lecz o wiele bardziej zaawansowane są przyłbice aktywne, czyli samościemniające. Są one wyposażone w ekrany ciekłokrystaliczne oraz czujniki optyczne i elektromagnetyczne. Najprościej mówiąc, przyłbica sama dopasowuje zaciemnienie w stosunku do tego, co dzieje się przed oczami spawacza. Wybierając przyłbicę aktywną, przed zakupem warto sprawdzić jaki dany model ma czas reakcji, szybkość rozjaśniania i klasę optyczną ekranu. Spawacze mają do wyboru przyłbice aktywne z jednym, dwoma, a nawet czterema sensorami.

Inne funkcje

Szukając przyłbicy spawalniczej, warto też sprawdzić, czy ma ona opcję nawiewu. Praca w rozgrzanym powietrzu w przyłbicy nie jest komfortowa. Nawiew umożliwia wymianę powietrza pod przyłbicą, dzięki czemu spawaczowi po prostu oddycha się łatwiej. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku osób, które spawają zawodowo, wiele godzin dziennie. Najtańsze maski do spawania mają rączkę, którą trzyma się przyłbicę przy twarzy. To rozwiązanie odchodzi do lamusa. Nowoczesna przyłbica powinna mieć regulowany stelaż, który dopasowuje się do głowy danego spawacza, dający mu uczucie całkowitego komfortu. Warto rozważyć też zakup przyłbicy z funkcją szlifowania, czy też przyłbicę wyposażoną w regulację kąta detekcji.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl