BlankProducenci
 
Blank

Kompresory - podział i przykłady zastosowania

Kompresory - podział i przykłady zastosowania

Chociaż niekiedy mylnie sądzimy, że sprężarka i kompresor to takie samo urządzenie, w praktyce są to dwa nieco inne sprzęty. Kompresor możemy uznać za jeden z rodzajów sprężarki. Należy więc pamiętać, że każdy kompresor jest sprężarką, jednak nie każda sprężarka jest kompresorem.

Podział kompresorów na dwa podstawowe rodzaje

Kompresory znajdują dość powszechne zastosowanie profesjonalne, jak i amatorskie. Na rynku znajdziemy bardzo wiele modeli cechujących się różnymi parametrami. Możemy wyróżnić dwie podstawowe grupy kompresorów:

  • kompresory wyporowe - ich działanie opiera się na zwiększaniu ciśnienia poprzez zasysanie i tłoczenie danych objętości gazu w postaci kolejnych porcji za sprawą elementu zlokalizowanego w części napędzanej. Wśród tej grupy kompresorów możemy wyróżnić urządzenia tłokowe, śrubowe, spiralne, membranowe, łopatkowe, z wirującymi tłokami
  • kompresory przepływowe - działają na zasadzie przepływu strumienia powietrza, a ich najważniejszym elementem jest wirnik obracający się z dużą prędkością i sprężający powietrze. W ten sposób powstaje podciśnienie od strony zasysanego powietrza atmosferycznego. Ten rodzaj kompresorów wykorzystywany jest przede wszystkim w instalacjach, gdzie kluczowe znaczenie ma natężenie przepływu. W tej grupie wyróżniamy urządzenie promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe.

 

Przykładowe zastosowanie kompresorów

Kompresory to urządzenia powszechnego zastosowania, a na rynku znajdziemy wiele modeli od różnych producentów. Szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się m.in. kompresor Shamal. Z urządzeniami tymi możemy zwykle spotkać się na stacjach benzynowych, gdzie używane są do pompowania opon. Używane są dwa rodzaje kompresorów: elektryczne i mechaniczne. W przypadku elektrycznych użytkownik musi wyłącznie nacisnąć przycisk “start”, mechaniczne kompresory wymagają samodzielnego pompowania.

Kompresory używane są również w zakładach wulkanizacyjnych. W zakładach lakierniczych wykorzystywane są kompresory olejowe, które bardzo często stosowane są także do zasilania narzędzi pneumatycznych. Z kolei do amatorskiego użytku domowego można użyć kompresora bezolejowego, który można wykorzystać m.in. do pompowania kół, piłek czy przydomowych basenów, a także oczyszczenia kosiarek po wykoszeniu trawy.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl