Spawacz w trakcie pracy narażony jest na wiele czynników zagrażających zdrowiu. Przede wszystkim są to: promieniowanie optyczne, gorące (ale też i zimne) odpryski metalu i żużlu oraz pyły i gazy spawalnicze. Dlatego też podczas pracy powinien on używać specjalnej odzieży, a przede wszystkim zadbać o ochronę narządu wzroku.
Gogle, tarcze i przyłbice
Spawalnicze gogle, tarcze i przyłbice mają na celu ochronę oczu przed promieniowaniem spawalniczym przy pomocy zamontowanych w nich filtrów. Gogle staja się coraz rzadziej używane – ochraniają oczy i ich okolicę, lecz nie zasłaniają twarzy przed odpryskami i działaniem gazów. Większym powodzeniem cieszą się tarcze montowane na kaskach, lub nowoczesne przyłbice. Przyłbice spawalnicze można podzielić na pasywne i aktywne. Przyłbica pasywna posiada wymienny filtr, który spawacz montuje sam. Jej zaletą jest niska waga. Cięższe, lecz dużo nowocześniejsze są przyłbice aktywne. Ten rodzaj przyłbic wyposażony jest w czujnik optyczne i elektromagnetyczne. Obraz, jaki widzi spawacz, sam rozjaśnia się i przyciemnia adekwatnie do wykonywanego zadania, dzięki czemu spawacz ma o wiele lepszą widoczność.
Dobór filtru ochronnego
Dobór filtru ochronnego w przyłbicy spawalniczej zależy od kilku kwestii. Przy spawaniu gazowym bierze się pod uwagę natężenie przepływu acetylenu przez palniki. To również kryterium doboru filtra np. przy lutospawaniu czy cięciu plazmą. W przypadku spawania łukiem elektrycznym i żłobienia elektropowietrznego (ale też cięciu strumieniem plazmy) należy wziąć pod uwagę natężenie prądu podczas pracy. Istotne jest też to, w jakiej pozycji względem płomienia lub łuku pracuje dany spawacz. Czasami okazuje się, że osoba pochylająca się nad spawanym przedmiotem powinna korzystać z filtru innego, niż ta, które pracuje z wyciągniętymi rękami. Na to, jak będzie sprawował się filtr, może też mieć wpływ lokalne oświetlenie i sam fakt, czy spawanie ma miejsce we wnętrzu na zewnątrz. Przy wyborze warto też kierować się czynnikiem ludzkim, czyli indywidualnymi preferencjami spawacza. Przed zakupem przyłbicy powinien on sprawdzić nie tylko to, czy komfortowo czuje się w pracy z danym filtrem, ale też dany model przyłbicy jest dla niego wygodny. Przyłbica nie może uciskać swojego właściciela, lecz nie może być też zbyt luźna.