BlankProducenci
 
Blank

Jaki podajnik drutu wybrać?

Jaki podajnik drutu wybrać?

Najważniejsza funkcją jaką spełnia podajnik drutu w maszynie jest stabilizacja podawania go w czasie spawania. Prawidłowo dopasowany może znacznie usprawnić cały proces. Dodatkowo, dobre jakościowo podajniki zapewniają większy komfort pracy. Podajniki, jak każda inna część zamienna w spawarce powinny być wykonana z wysokiej jakości materiałów i być dopasowane do indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników.

 

 

W jakich spawarkach wykorzystuje się podajniki drutu?

W ofertach producentów spawarek można się spotkać z ich trzema rodzajami. Są to spawarki TIG, MMA oraz MIG-MAG, nazywane także migomatami. W przypadku spawarek TIG, proces spawania odbywa się za pośrednictwem elektrody nietopliwej, jest ona najczęściej wykorzystywana do spawania aluminium oraz stali wysokostopowych. Z kolei w urządzeniach w systemie MMA spawanie odbywa się z pomocą elektrody otulonej. Sprawdzają się w przypadku miejsc o ograniczonym dostępie. Podajniki drutu wykorzystuje się jedynie w przypadku spawarek MIG-MAG. Działają one przy wykorzystaniu osłony gazu, a wysoka jakość uzyskiwanej spoiny sprawia, że są często wykorzystywane w warunkach domowych. Używa się ich przede wszystkim do spawania grubszego aluminium oraz różnego rodzaju metali, a także do pracy z małymi elementami.

Proces spawania w spawarkach MIG-MAG polega na płynnym wysuwaniu drutu za pomocą podajnika i topieniu go w łuku elektrycznym. Następnie stopiony materiał wraz ze stopionym drutem łączą się, a po oddaleniu od łuku spawalniczego krzepnie. Tak powstaje trwałe łącze. Tak więc w tej metodzie, podajnik drutu nie tylko rozpoczyna proces spawania, lecz też jest po prostu niezbędny do jego wykonania.

Rodzaje podajników drutu 

W zależności od tego w jakim celu będzie wykorzystywana spawarka oraz w jakich warunkach będzie odbywał się ten proces, mogą sprawdzić się różne podajniki. Ze względu na materiał z jakiego są wykonane, podajniki drutu dzieli się na: podajniki plastikowe i metalowe. Te plastikowe są raczej przeznaczone do domowego użytku, w którym pomieszczenie maksymalnie 5kg szpuli drutu będzie satysfakcjonujące dla użytkowników. Z kolei podajniki metalowe są znacznie trwalsze i mogą udźwignąć nawet 15 kg szpuli. Podajniki mogą być także wbudowane (w przypadku spawarek kompaktowych) oraz wydzielone. W tym drugim wariancie, spawarka może by√ oddalona od źródła.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl