BlankProducenci
 
Blank

Jak prawidłowo spawać aluminium?

spawanie aluminium metodą MIG

Ze względu na niską temperaturę topnienia i powstawanie cienkiej warstwy tlenków na jego powierzchni aluminium jest uważane za metal trudno spawalny. Jak prawidłowo spawać aluminium, aby uniknąć powstawania porów i wad spoiny?

Spawanie aluminium – spawarką MIG/MAG czy TIG?

Obecnie najbardziej rozpowszechnione są dwie metody spawania aluminium – spawarkami MIG/MAG oraz TIG. Metodę MIG wykorzystuje się zazwyczaj w sytuacji, gdy spawany materiał jest grubszy niż 1 mm. Przy zastosowaniu prądu pulsującego można spróbować spawać tą metodą także cieńsze aluminium. Lepszym wyborem w przypadku materiału o niewielkiej grubości, poniżej 1 mm, jest jednak metoda TIG. Zarówno spawanie półautomatem spawalniczym MIG, jak i TIG wykonuje się w osłonie gazu obojętnego. Najczęściej jest nim argon, który może być wykorzystywany przy wszystkich rodzajach łuków spawalniczych oraz we wszystkich pozycjach spawania. Można również skorzystać z mieszaniny argonu i helu.

Na co zwrócić uwagę przy spawaniu aluminium?

Przed rozpoczęciem spawania aluminium należy oczyścić materiał ze smarów, oleju oraz innych związków węglowodorowych. Można do tego wykorzystać ściereczkę nasączoną preparatem odtłuszczającym, a w przypadku ciężkich tlenków – stalową, drucianą szczotkę lub szlifierkę. Należy również sprawdzić ustawienia spawarki, zwracając uwagę na napięcie drutu w rolce podającej, docisk rolki podajnika oraz rozmiar zamontowanej końcówki gazowej (metoda MIG) lub średnicę elektrody nietopliwej, tulejki zaciskowej, dyszy ceramicznej i łącznika prądowego, a najlepiej soczewki gazowej (metoda TIG). Warto także sprawdzić poprawność przepływu gazu.

Po oczyszczeniu aluminium należy jak najszybciej rozpocząć spawanie, aby uniknąć ponownego zabrudzenia jego powierzchni. Jeśli jest to niemożliwe, należy zabezpieczyć oczyszczone aluminium przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład za pomocą papieru pakowego. Jeżeli temperatura i wilgotność na zewnątrz są bardzo wysokie, należy podgrzać aluminium do temperatury 90°C w celu pozbycia się wilgoci. W innych przypadkach podgrzewanie aluminium nie jest konieczne.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl