BlankProducenci
 
Blank

Jak leczyć oczy naświetlone spawaniem?

Jak leczyć oczy naświetlone spawaniem?

Ból i intensywne pieczenie, obrzęk spojówek z przekrwieniem, przymglenie rogówki – to najczęstsze objawy naświetlenia oczu podczas spawania. Jako że wzrok należy do najważniejszych zmysłów, trzeba go odpowiednio chronić w trakcie prowadzenia prac spawalniczych. Dowiedz się, jak postępować w przypadku naświetlenia oczu podczas spawania oraz jak uniknąć tej nieprzyjemnej (a w dłuższej perspektywie groźnej dla zdrowia) sytuacji w przyszłości.

Pierwsza pomoc przy naświetleniu oczu podczas spawania

Naświetlone oczy przy spawaniu są zagrożeniem dla zmysłu wzroku. Objawy mogą pojawić się dopiero na drugi dzień po prowadzeniu prac. Na szczęście zazwyczaj są krótkotrwałe – trwają około doby – i da się je zminimalizować. Jeżeli na prewencję jest już za późno, pierwsza pomoc polega na zastosowaniu kropel do oczu, które nawilżą je i złagodzą nieprzyjemne objawy. Poleca się także położyć zimny okład – nie tylko na powieki, ale też kark i głowę. Na bolące oczy można również zastosować okłady z torebek herbaty lub plasterków ziemniaka. Do tego warto dodać tabletki przeciwbólowe z ibuprofenem. W przypadku naświetlenia oczu zaleca się unikać ostrego światła, które może nasilać objawy. Najlepiej położyć się w zaciemnionym miejscu i odpocząć.

Jak zapobiegać naświetleniu oczu podczas spawania?

Naświetlone oczy w trakcie spawania to swego rodzaju ostrzeżenie. Nie wolno go ignorować, ponieważ może to doprowadzić nawet do utraty widzenia! Z tego względu podczas prowadzenia prac spawalniczych należy zadbać o właściwą ochronę wzroku w postaci środków ochrony oczu i twarzy. Często stosowana jest tarcza spawalnicza, którą trzeba trzymać cały czas w dłoni. To mało wygodne, ale jeśli spawasz tylko okazjonalnie, taki produkt może okazać się wystarczający. Droższym, ale zdecydowanie lepszym wyborem są przyłbice spawalnicze, które doskonale chronią nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale także iskrami. Szczególnie dobrze sprawdzają się przyłbice samościemniające, które samoczynnie zmieniają stopień zaciemnienia filtra, przełączając się ze stanu rozjaśnionego do zaciemnionego i odwrotnie. Dzięki temu nie trzeba ich zdejmować i zakładać podczas spawania, co znacznie zwiększa komfort pracy.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl