BlankProducenci
 
Blank

Jak działają klucze pneumatyczne?

Jak działają klucze pneumatyczne?

Klucze pneumatyczne to narzędzia o wielu zastosowaniach. Najczęściej spotykamy się z nimi podczas wizyty u wulkanizatora – mechanicy używają ich do wymiany opon. Swoją popularność zawdzięczają efektywności i prostocie obsługi. Jak działają klucze pneumatyczne i jakie mechanizmy się w nich stosuje?

Zasada działania klucza pneumatycznego

Klucz pneumatyczny działa dzięki sprężonemu powietrzu, które dostarczane jest z kompresora. Dostaje się ono do cylindra narzędzia, w którym znajduje się wirnik. Przetłaczanie go z jednej strony na drugą powoduje obracanie się wirnika, a powstała w ten sposób siła obrotowa trafia na wał napędowy i inne elementy konstrukcyjne. Przekazywana jest ona do końcówki narzędzia. Powinna ona pasować do nakrętki lub śruby, którą chcemy odkręcić lub dokręcić. Po umieszczeniu końcówki klucza pneumatycznego na nakrętce lub śrubie należy uruchomić mechanizm, naciskając spust urządzenia. Działanie narzędzia można regulować – im większe ciśnienie sprężonego powietrza, tym szybciej obraca się wirnik, co przekłada się na wzrost momentu obrotowego.

Rodzaje mechanizmów udarowych stosowanych w kluczach pneumatycznych

W kluczach pneumatycznych stosuje się różne mechanizmy udarowe. Najczęściej spotykany jest mechanizm twin hammer, złożony z dwóch młotów pierścieniowych, które obracają się wokół wrzeciona. Takie klucze pneumatyczne osiągają bardzo wysoki moment obrotowy już przy pierwszych obrotach wirnika. Mechanizm jumbo hammer jest podobny do twin hammer, ale odróżnia go zastosowanie jednego młota obrotowego. Spotykany jest głównie w modelach o większej mocy. Nieco innym działaniem charakteryzuje się mechanizm pin clutch. Jego konstrukcja składa się z dwóch trzpieni poruszających się z dużą prędkością. Wyróżnia się szybkim przyrostem momentu udarowego. Ponadto w kluczach pneumatycznych spotyka się mechanizmy double hammer, rocking dog i pin less.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl