BlankProducenci
 
Blank

Jak działa przecinarka plazmowa?

Jak działa przecinarka plazmowa?

Zjawisko łuku elektrycznego wydaje się nieodłącznie związane ze spawaniem. Istnieją jednak inne urządzenia, które wykorzystują je w innym celu, a mianowicie do cięcia różnego rodzaju materiałów. To przecinarki plazmowe, które pozwalają na przecinanie aluminium, stali i innych metali z wykorzystaniem plazmy, czyli zjonizowanej materii o stanie skupienia przypominającym gaz, w którym znaczna część cząstek jest naładowana elektrycznie. Ceny przecinarek plazmowych są coraz niższe, dzięki czemu ich popularność rośnie. Warto więc dowiedzieć się, jak działają takie urządzenia.

Zasada działania przecinarki plazmowej

Typowa przecinarka plazmowa składa się z kilku podstawowych elementów: palnika plazmowego, źródła prądu, przewodu masowego z zaciskiem oraz sprężarki powietrza. Urządzenie to działa na podobnej zasadzie co spawarka. W spawarce łuk elektryczny nagrzewa materiał, a po dodaniu spoiwa w osłonie gazu powstaje spoina. W przypadku przecinarki plazmowej sytuacja wygląda nieco inaczej – łuk elektryczny wytwarzany za pomocą palnika gazowego również nagrzewa materiał, ale stopione fragmenty są wydmuchiwane ze szczeliny cięcia przez sprężone powietrze. W wąskostrumieniowych systemach plazmowych, wyposażonych dodatkowo w konsole gazowe służące do dozowania i mieszania gazów technicznych, zamiast powietrza mogą być stosowane inne gazy, takie jak argon, dwutlenek węgla, wodór oraz ich mieszanki.

Praca przy pomocy przecinarki plazmowej

Pracę za pomocą przecinarki plazmowej należy rozpocząć od podłączenia urządzenia do prądu i sprężarki powietrza oraz zakleszczenia przewodu masowego na przecinanym materiale. Potem można przystąpić do odpowiedniego ustawienia parametrów sprzętu, takich jak ciśnienie powietrza, natężenie prądu i napięcie łuku, które trzeba dostosować do rodzaju obrabianego materiału. Istotne jest zachowanie odpowiedniej prędkości prowadzenia palnika plazmowego – jeśli jest ona zbyt mała, szczeliny będą większe, niż powinny być przy danym natężeniu prądu, a jeśli jest zbyt duża, przy górnej krawędzi przycinanego materiału mogą pojawiać się odpryski. Należy również zachować odpowiedni kierunek cięcia i ułożenia palnika.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl