BlankProducenci
 
Blank

Jak dobrać odpowiednie parametry do metody spawania?

Jak dobrać odpowiednie parametry do metody spawania?

Spawanie to metoda łączenia materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia, z dodatkiem spoiwa lub bez. Przed przystąpieniem do pracy należy dobrać podstawowe parametry spawania. Ich zrozumienie ma ogromny wpływ na przebieg procesu oraz jakość otrzymanych złączy spawanych. Jak prawidłowo dobrać parametry do metody spawania?

Rodzaj i biegunowość prądu spawania

Do spawania może być używany zarówno prąd stały, jak i przemienny. W wypadku stosowania prądu stałego proces może odbywać się z biegunowością dodatnią lub ujemną. W metodzie MIG/MAG stosuje się prąd stały o biegunowości dodatniej. Dzięki temu drut spawalniczy jest intensywnie stapiany. W metodzie TIG w zdecydowanej większości przypadków stosuje się biegunowość ujemną. Zapewnia ona korzystny rozkład ciepła pomiędzy elektrodą nietopliwą a spawanym elementem.

Natężenie prądu spawania

Do najważniejszych parametrów spawania należy natężenie prądu spawania. Decyduje ono o głębokości wtopienia i szerokości spoiny. Natężenie prądu spawania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i grubość spawanego materiału, średnica i rodzaj elektrody, biegunowość spawania, pozycja spawania oraz rodzaj gazu osłonowego. Stosując migomat, natężenie prądu spawania można w przybliżeniu przyjmować według zasady 30-40 A na 1 mm średnicy rdzenia elektrody.

Inne parametry spawania

Podczas spawania należy ustalić natężenie przepływu gazu osłonowego – w taki sposób, aby zapewnić skuteczną osłonę łuku spawalniczego i jeziorka. Orientacyjnie przyjmuje się, że powinno ono wynosić 1 l/min na każdy milimetr średnicy dyszy gazowej. Ponadto należy określić prędkość spawania. Zależy ona od wielu czynników, w tym natężenia prądu i napięcia łuku, a także umiejętności spawacza. Prędkość spawania metodą MIG/MAG mieści się zwykle w zakresie 0,25-1,3 m/min, a metodą TIG w przedziale 0,1-0,3 m/min.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl