BlankProducenci
 
Blank

Gorący rozruch. Funkcja Hot-Start w spawarkach MMA

Gorący rozruch. Funkcja Hot-Start w spawarkach MMA

Gorący rozruch, czyli funkcja Hot-Start w spawarkach wpływa na wyższą jakość od początku spawania. W ten sposób już podczas pierwszego zapłonu, czyli w momencie zajarzenia łuku elektrycznego, w ciągu krótkiej chwili prąd wzrasta od poziomu roboczego do poziomu optymalnego.

Jakie znaczenie dla spawania ma funkcja Hot-Start?

Funkcja Hot-Start ułatwia rozpoczęcie procesu spawania. Jej celem jest poprawa komfortu oraz jakości realizowanych prac. Obecnie większość urządzeń spawalniczych dostępnych na rynku wyposażonych jest fabrycznie w tę funkcję. Dzięki niej spawanie jest o wiele łatwiejsze. Hot-Start jest typowy dla spawarek MMA. Współczesne urządzenia zwykle mają wbudowane wiele tego rodzaju opcji, które bezpośrednio wpływają na podnoszenie jakości spawania — oprócz gorącego rozruchu jest to również m.in. funkcja ARC FORCE oraz Anti Stick.

Gorący rozruch jest bardzo przydatny. W momencie zajarzenia łuku na krótką chwilę zwiększany jest prąd spawania do ok. 30% bezpośrednio po zainicjowaniu łuku. W ten sposób dochodzi do optymalnego rozgrzania materiału i elektrody w miejscu styku oraz do właściwego ukształtowania przetopu i lica spoiny. Jest to najlepsze przygotowanie do dalszych działań już od początkowej fazy procesu spawania.

Zastosowanie funkcji Hot-start bezpośrednio wpływa na polepszenie procesu zajarzenia. Układ w stanie spoczynku automatycznie ustawia większe parametry prądu spawania, a w chwili zajarzenia łuku dochodzi do odliczania czasu. Kiedy dojdzie do zakończenia odliczania, prąd spawania zostanie zredukowany do standardowych wartości. Gdy łuk zgaśnie, a więc dojdzie do przerwania spawania, prąd znów się zwiększy, więc przy kolejnym zainicjowanym spawaniu cały proces się powtarza.

Czy gorący rozruch jest niezbędny?

Gorący rozruch nie jest funkcją niezbędną dla prawidłowego spawania, jednak zdecydowanie ułatwia ona cały proces i wpływa na jakość realizowanych prac. Warto też pamiętać, że obecnie dostępne spawarki MMA są standardowo wyposażone w tę funkcję. Zdecydowanie jest ona bardzo korzystna, ponieważ wpływa ona korzystnie na wykonywane czynności oraz późniejsze efekty naszych działań.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl