BlankProducenci
 
Blank

Gazy osłonowe w spawalnictwie

Gazy osłonowe w spawalnictwie

Gazy osłonowe optymalizują proces spawania, wpływając na jego wydajność i jakość. To bardzo ważne narzędzie w spawalnictwie. Z tego wpisu dowiesz się, jakie są ich najważniejsze funkcje i czym charakteryzują się wybrane rodzaje gazów osłonowych.

Funkcje gazów osłonowych

Główną funkcją gazu osłonowego jest ochrona spawanego obszaru przed pierwiastkami i związkami chemicznymi występującymi w atmosferze. Wpływają więc pozytywnie na właściwości spoiny, takie jak m.in. wytrzymałość, odporność na korozję czy obciążenia dynamiczne. Wykorzystywane są w różnym zakresie do osłony łuku spawalniczego, roztopionego lub nagrzanego do wysokiej temperatury metalu, a także do kumulacji energii, usuwania produktów ubocznych w procesach spawalniczych, ochrony spawanych elementów przed wybuchem.

Gazy osłonowe mogą występować w postaci pojedynczych pierwiastków lub związków chemicznych. W naszej ofercie dostępne są w formie butli z gazem o pojemności 8 litrów.

Charakterystyka wybranych gazów osłonowych

  • Argon — najczęściej stosowany składnik gazów osłonowych, głównie przy spawaniu metodami TIG i MIG. To gaz obojętny, który nie ulega utlenianiu. Zapewnia dobre utrzymanie składników stopowych, odpowiednie właściwości spoin i stosunkowo niewiele odprysków. Wykorzystywany w procesie spawania stali kwasoodpornych i aluminiowych oraz tytanu.
  • Dwutlenek węgla — ekonomiczny gaz osłonowy, zapewniający dobre chłodzenie uchwytu spawalniczego. Stosowany głównie przy spawaniu metodą MAG. Jego wadą jest duży rozprysk i tzw. zamarzanie reduktora przy spawaniu, dlatego też wymaga zastosowania podgrzewacza gazu.
  • Hel — to gaz obojętny, który umożliwia spawanie z większą prędkością. Bardzo dobrze przenika ściany boczne i gwarantuje odpowiednie własności spoiny. Niestety może powodować utrudnienia w zajarzeniu łuku, więc konieczne jest zwiększenie przepływu gazu osłonowego.
  • Azot — używany głównie przy spawaniu stali austenitycznych. Ze względu na swoje właściwości jest stosunkowo rzadko stosowany jako gaz osłonowy w spawaniu łukowym, ale może mieć istotne znaczenie przy spawaniu miedzi jako gaz osłaniający grań. Wykorzystywany jest też do cięcia plazmowego i laserowego.
  • Wodór — to gaz aktywny stosowany głównie w procesach spawania MIG i TIG. Wpływa na lepszą jakość spoiny i większą szybkość spawania.
alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl