BlankProducenci
 
Blank

Do czego służy prostownik inwertorowy?

Do czego służy prostownik inwertorowy?

Prostownik to urządzenie, które przetwarza prąd zmienny płynący w instalacji elektrycznej, na prąd stały, którego wymaga akumulator. Prostowników używa się wtedy, gdy akumulator rozładuje się i trzeba go ponownie naładować. W sklepach możemy znaleźć wiele różnych typów tego produktu. Co warto o nich wiedzieć?

 

 

Prostowniku standardowe, trakcyjne i mikroprocesorowe

Prostowniki standardowe to najprostsze i najtańsze urządzenia. Pracują na zasadzie transformatora, nie są wyposażone w skomplikowaną elektronikę. Najprostsze modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Obecnie jednak wypierane są przez nowoczesne prostowniki mikroprocesorowe, które są o wiele bezpieczniejszymi rozwiązaniami dla akumulatorów. Regulują one napięcie wykorzystywane podczas ładowania akumulatora, dzięki czemu nie jest on zagrożony wahaniami prądu w sieci i ewentualnymi zwarciami. Co ważne, w przeciwieństwie do prostowników standardowych, modele mikroprocesorowe umożliwiają ładowanie akumulatora bez potrzeby wyjmowania go z pojazdu i odpinania jego instalacji elektrycznej. Tego typu prostowniki inwertorowe automatycznie przerywają ładowanie, gdy akumulator jest naładowany. To jednak nie wszystko. Prostowniki mikroprocesorowe bardzo często wyposażane są w funkcję automatycznego odsiarczania akumulatora, co znacząco poprawia jego żywotność. Kolejną grupą prostowników są prostowniki trakcyjne. Tych używa się do ładowania dość potężnych baterii, a nie akumulatorów znajdujących się w samochodach osobowych. Prostowniki trakcyjne znajdują zastosowanie przy ładowaniu akumulatorów w profesjonalnych maszynach, takich jak na przykład wózki widłowe, ale też przy ładowaniu samochodów elektrycznych. Jeśli chodzi o prostowniki dla aut osobowych, napięcie wyjściowe w tych urządzeniach wynosi zazwyczaj 12 V. Dla posiadaczy samochodów dostawczych, busów i ciężarówek dedykowane są prostowniki, które charakteryzuje napięcie ładowania 12 i 24 V oraz prąd ładowania 50/30 A.

Prostownik z rozruchem

W wielu branżach (ale również i w życiu osób prywatnych), zdarzają się sytuacje, gdy na pełne naładowanie akumulatora nie można długo czekać. W tym przypadku świetnie sprawdzają się prostowniki z rozruchem. Prostownik rozruchowy jest nieco większy od standardowego, lecz większość producentów wyposaża tego typu urządzenia w kółka, dzięki którym łatwiej jest dostarczyć prostownik w okolice pojazdu. Urządzenie to przeznaczone do ładowania akumulatorów i rozruchu silników samochodów osobowych, dostawczych, vanów, mniejszych ciężarówek oraz ciągników.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl