BlankProducenci
 
Blank

Dlaczego warto postawić na półautomaty spawalnicze?

Dlaczego warto postawić na półautomaty spawalnicze?

Półautomaty spawalnicze, nazywane także migomatami, to najczęściej wybierane urządzenia do spawania. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Dowiedz się, czym jest półautomat spawalniczy, jakie są jego zalety i wady oraz kto powinien zainteresować się tym urządzeniem.

Czym jest półautomat spawalniczy?

Półautomat spawalniczy, jak mówi sama jego nazwa, umożliwia spawanie półautomatyczne. Polega ono na łączeniu elementów za pomocą łuku elektrycznego, który jarzy się między elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Aby chronić łuk przed reaktywnym tlenem z otoczenia, łuk chroni się gazem osłonowym.

Najpopularniejsze modele półautomatów spawalniczych pozwalają spawać metodami MIG i MAG (to od nich pochodzi nazwa migomat), czyli odpowiednio w osłonie gazów obojętnych (argon, hel) i aktywnych (dwutlenek węgla i jego mieszanki). Bardziej zaawansowane migomaty umożliwiają także spawanie innymi metodami, na przykład TIG. Wymaga ona jednak od spawacza większych umiejętności, dlatego jest wykorzystywana głównie przez profesjonalistów.

Zalety i wady migomatów

Migomaty zawdzięczają swoją popularność licznym zaletom:

  • pozwalają spawać różne materiały w szerokim zakresie grubości,
  • umożliwiają zautomatyzowanie procesu spawalniczego,
  • oferują wysoką wydajność pracy i spoiny wysokiej jakości,
  • zapewniają stabilny łuk i posuw drutu w stałym tempie,
  • pozwalają spawać w różnych pozycjach.

Do wad migomatów można zaliczyć stosunkowo wysoki koszt materiałów spawalniczych oraz uzależnienie jakości spoin od umiejętności spawacza (choć w mniejszym stopniu niż w przypadku metody TIG).

Kiedy warto kupić półautomat spawalniczy?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, migomaty są wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Jeśli czytasz ten wpis, zapewne nie jesteś zawodowym spawaczem. W takim wypadku migomat przyda Ci się do różnych prac w warsztacie i ogrodzie. Pozwoli Ci zespawać ogrodzenie, zreperować meble ogrodowe czy wykonać drobne prace przy samochodzie. Jeśli lubisz majsterkować i samodzielnie naprawiać różne rzeczy, na pewno znajdziesz wiele zastosowań dla półautomatu spawalniczego w swoim domu.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl