Migomat jest popularnym określeniem urządzenia, które służy do spawania metodą MIG i MAG. Ta wykorzystuje do łączenia poszczególnych elementów łuk elektryczny, wytwarzany między tak zwaną elektrodą topliwą a spawaną powierzchnią. Metodę MIG i MAG najczęściej wykorzystuje się do łączenia powierzchni ze stali niskowęglowej, kwasoodpornej lub nierdzewnej.
Migomat pozwala na spawanie z wykorzystaniem gazu osłonowego. W przypadku metody MIG jest to gaz chemicznie obojętny, na przykład hel lub argon. Jeśli chodzi o metodę MAG, musi to być chemicznie aktywny, czyli przede wszystkim dwutlenek węgla.
Półautomaty spawalnicze mig, jakie proponuje nasza firma, wyróżniają się najwyższą jakością i niezawodnością. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, motoryzacji, a także branży budowlanej. Tego typu urządzenia pozwalają na regulację szybkości procesu spawania, na którą przekłada się tempo podawaniu topliwego drutu. Użytkownik może również sam wybrać napięcie i natężenie generowanego prądu, co znacznie usprawnia pracę i minimalizuje ryzyko popełnienia błędu.
Czym kierować się podczas wyboru migomatu?
Wybór odpowiedniego urządzenia spawalniczego zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Inne urządzenie służy celom hobbystycznym i amatorskim, a inne – przemysłowym. Jednym z ważniejszych parametrów jest maksymalny prąd spawania. Im wyższy, tym grubsze powierzchnie można ze sobą łączyć. Istotne jest również napięcie sieci, do której migomat będzie podłączony. W naszej firmie można znaleźć urządzenia dostosowane do instalacji o napięciu 400 oraz 230V. Można je więc podłączyć nawet do domowego gniazdka.
Dla celów przemysłowych bardzo ważny jest zakres regulacji procesu spawania. Dostępne są produkty o regulacji skokowej oraz płynnej, która znacząco ułatwia łączenie niewielkich, wymagających najwyższej precyzji elementów. Niektóre urządzenia mają funkcje dodatkowe, takie jak sterowanie synergistyczne. Dzięki niemu można automatycznie ustawić odpowiednie parametry spawania. Czyni to pracę szybszą i bardziej intuicyjną, pozwala również minimalizować różnice pomiędzy kolejnymi produktami.