BlankProducenci
 
Blank

Bezpieczeństwo podczas spawania

Bezpieczeństwo podczas spawania

Spawanie to czynność, która wiąże się z pewnym zagrożeniem zarówno dla pracownika, jak i osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Na bezpieczeństwo spawania wpływa bardzo wiele czynników, nie tylko umiejętności spawacza, ale również odpowiednio wyposażone i przygotowane miejsce pracy, zastosowane sprzęty i akcesoria, a także właściwy ubiór. Wszystkie etapy pracy powinny przebiegać zgodnie z przepisami BHP, z których bardzo jasno wynika, że podczas spawania konieczne jest użycie specjalistycznej odzieży, rękawic i obuwia, a przede wszystkim stosowana ochrona wzroku. To właśnie oczy są najbardziej narażone na szkodliwe działanie gazów spawalniczych i oparów metali, jak i na intensywne światło łuku elektrycznego.

Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy

Wiele osób dość lekceważąco podchodzi do spawania, co niestety może wiązać się z poważnymi konsekwencjami nie tylko dla zdrowia, ale nawet życia. Nieprzestrzeganie przepisów BHP może grozić pożarem lub wybuchem. Dodatkowo spawanie wiąże się ze sporym ryzykiem dla wzroku i skóry ze względu na promieniowanie nadfioletowe i czerwone. Istnieje też ryzyko porażenia prądem elektrycznym. Z tego też powodu do spawania należy się odpowiednio przygotować. Miejsce pracy powinno być zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych, a w tym warunków pogodowych, jeśli czynność odbywa się na otwartej przestrzeni. W pomieszczeniach zamkniętych trzeba zadbać o sprawnie działający system wentylacyjny.

Stosowny ubiór

Specjalistyczna odzież ochronna jest bardzo ważna dla spawaczy. Najważniejszym elementem ubioru jest maska z zaciemnioną przesłoną, która zapewnia ochronę dla wzroku oraz skóry twarzy. Bardzo ważne są też rękawice robocze, które zapewniają ochronę dla dłoni, a jednocześnie powinny umożliwiać też swobodę podczas wykonywania wszystkich czynności. Oprócz tego przyda się twarde obuwie oraz długi, skórzany fartuch (tzw. fartuch spawalniczy).

Tarcze spawalnicze

Podczas spawania bardzo często wykorzystywane są tarcze spawalnicze, które stanowią bardzo dobrą (i tańszą!) alternatywę dla przyłbic automatycznych. Przyłbice, chociaż są wyposażone w nowoczesne technologie i różne udogodnienia, to jednak stanowią też dość kosztowny element wyposażenia. W przypadku, gdy spawanie wykonuje się etapowo, na małych odcinkach i z dłuższymi przerwami, zdecydowanie wystarczy zastosowanie tarczy spawalniczej. Taka osłona jest wyposażona w ręczny uchwyt, który pozwala spawaczowi kontrolować jej położenie.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl