BlankProducenci
 
Blank

Na czym polega metoda spawania drutem samoosłonowym?

Na czym polega metoda spawania drutem samoosłonowym?

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy przemysł bez wykorzystania spawania. Pozwala ono na łączenie ze sobą różnych rodzajów metali oraz tworzenie wszelkiego rodzaju konstrukcji metalowych. Wyróżnia się wiele metod spawania, a jedną z nich jest spawanie drutem samoosłonowym. Na czym ono polega, jakie są jego zalety i wady oraz gdzie jest stosowane?

Charakterystyka metody spawania drutem samoosłonowym

Metoda spawania drutem samoosłonowym, znana także pod skrótem FCAW (ang. Flux Cored Arc Welding), jest bardzo zbliżona do metody spawania MIG/MAG. Zamiast drutu litego używa się jednak drutu rdzeniowego, który wewnątrz wypełniony jest proszkiem. W wyniku wysokiej temperatury drut rdzeniowy topi się, a spalający się proszek wytwarza gaz osłonowy, który tworzy atmosferę ochronną wokół jeziorka spawalniczego. Z tego względu w metodzie spawania drutem samoosłonowym podawanie gazu osłonowego z zewnątrz (z butli) nie jest wymagane, co pozwala znacznie uprościć proces spawania.

Zalety i wady metody spawania drutem samoosłonowym

Metoda spawania drutem samoosłonowym łączy zalety metod MMA oraz MIG/MAG. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką wydajnością, gdyż nie jest wymagana częsta zmiana elektrody. Za pomocą metody FCAW możliwe jest spawanie na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ proszek zapewnia ochronę przed utlenieniem spoiny. Ponadto spawacz nie musi mieć bardzo wysokich umiejętności. Do wad metody spawania drutem samoosłonowym zalicza się wyższą cenę drutu w porównaniu do konwencjonalnych technik oraz konieczność użycia specjalnej spawarki, która wyposażona jest w funkcję zmiany biegunowości.

Gdzie jest stosowana metoda spawania drutem samoosłonowym?

Metoda spawania drutem samoosłonowym znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle stoczniowym. Stosuje się ją także do spawania odpowiedzialnych konstrukcji stalowych. Co więcej, metoda FCAW jest dobrym wyborem przy sporadycznym korzystaniu, na przykład spawaniu punktowym i serwisie. Jest opłacalna, ponieważ nie ma konieczności dzierżawy butli z gazem.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl