BlankProducenci
 
Blank

Kiedy spawa się w osłonie argonu, a kiedy w CO2?

Kiedy spawa się w osłonie argonu, a kiedy w CO2?

Gazy osłonowe mają za zadanie chronić spawany obszar przed wpływem gazów z atmosfery. Dzięki temu optymalizują proces spawania, zwiększając jego wydajność i jakość. W roli gazów osłonowych stosuje się różne pierwiastki i związki chemiczne, a do najpopularniejszych należą argon i dwutlenek węgla. Kiedy zaleca się spawać w osłonie argonu, a kiedy dwutlenku węgla?

Spawanie w osłonie argonu

Argon jest najczęściej stosowanym składnikiem gazów osłonowych. Wykorzystuje się go głównie przy spawaniu metodami MIG i TIG. Jest gazem obojętnym, który nie ulega utlenianiu, więc można go używać, gdy spawany materiał jest wystawiony na działanie tlenu lub azotu. Argon stosuje się przede wszystkim przy spawaniu stali kwasoodpornych, aluminiowych i tytanu, ale jest on odpowiedni do spawania wszystkich metali poza stalami węglowymi. Aby uzyskać odpowiednie ciśnienie gazu i utrzymać je na stałym poziomie, konieczne jest użycie reduktora do argonu, który jest dostępny w naszym sklepie.

Zastosowanie argonu w roli gazu osłonowego pozwala na uzyskanie spoin o wysokich właściwościach mechanicznych. Wynika to z wysokiego potencjału jonizacji tego gazu. Przy głębokim wytopieniu powstają wąskie i czyste spoiny, a ilość odprysków ulega znacznej redukcji. Poza tym argon wpływa na wysoką wydajność spawania oraz umożliwia dobre utrzymanie składników stopowych.

Spawanie w osłonie dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla jest powszechnym składnikiem mieszanek przeznaczonych do spawania metodą MAG. Jest znacznie tańszy niż argon, jednak uzyskane przy jego użyciu spoiny mają niższe właściwości mechaniczne. Dwutlenek węgla wykorzystuje się w roli gazu osłonowego przede wszystkim przy spawaniu stali czarnych – głównie niskowęglowych. Zastosowanie tego gazu pozwala dobrze schłodzić uchwyt spawalniczy, co zapobiega jego zbytniemu przegrzaniu. Ze względu na to, że przy spawaniu w osłonie CO2 powstaje dużo odprysków metalu oraz duża ilość dymu i pyłów spawalniczych, a reduktor jest podatny na zamarzanie, zalecane jest użycie podgrzewacza gazu.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl