BlankProducenci
 
Blank

Jakie rodzaje spawarek sprawdzą się w warsztatach?

Jakie rodzaje spawarek sprawdzą się w warsztatach?

Planujesz zakup spawarki do swojego warsztatu, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, jaką spawarką powinieneś się zainteresować.

MMA, MIG/MAG czy TIG?

Wyróżnia się trzy główne metody spawania: MMA, MIG/MAG oraz TIG. MMA to metoda spawania łukowego topliwą elektrodą otuloną. Jest uniwersalna i pozwala łączyć różne materiały, zarówno grube, jak i cienkie. MIG i MAG to metody spajania łukowego metali przy użyciu elektrod topliwych z zastosowaniem gazów osłonowych. Metodę MIG stosuje się do łączenia miedzi, aluminium, magnezów oraz innych metali nieżelaznych, a metodę MAG do spajania stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. W metodzie TIG także używa się łuku elektrycznego, ale jest on wytworzony przez nietopliwą elektrodę wolframową w otulinie gazu obojętnego. Wykorzystuje się ją głównie do łączenia stali nierdzewnej i metali, przy których należy użyć neutralnego gazu ochronnego, takich jak tytan, miedź i aluminium.

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?

Spawarki można podzielić na urządzenia inwertorowe i transformatorowe. Typowa spawarka inwertorowa wyróżnia się niewielką wagą, niskim poborem mocy oraz wysoką jakością spawu. Może być jednak mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Spawarki inwertorowe występują w wersjach 2w1 lub 3w1, które oferują możliwość spawania kilkoma metodami. Spawarki transformatorowe są większe i cięższe niż modele inwertorowe, więc ich przenoszenie jest utrudnione. Warto zdecydować się na model z podwoziem jezdnym. Do ich zalet zaliczyć można wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki pracy.

Dwa ważne parametry spawarki

Kupując spawarkę do warsztatu, powinieneś zwrócić uwagę głównie na dwa parametry. Pierwszym jest prąd spawania. Tanie modele cechują się zwykle amperażem wynoszącym 150 A, który jest zbyt mały – do warsztatu odpowiednia będzie spawarka o prądzie spawania wynoszącym co najmniej 200 A. Drugim jest cykl pracy, który określa, jak długo sprzęt jest w stanie działać bez przerwy w 10-minutowych odcinkach. Wyrażany jest w procentach. Kupując spawarkę do warsztatu, zdecyduj się na model o cyklu pracy 40% lub wyższym.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl