BlankProducenci
 
Blank

Jaką odzież roboczą powinni mieć spawacze?

Jaką odzież roboczą powinni mieć spawacze?

Zawód spawacza należy do najbardziej narażonych na zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa. Z tego względu niezwykle ważne jest zaopatrzenie każdego spawacza w odpowiednią odzież roboczą, która pozwala zminimalizować zagrożenia wynikające z charakteru wykonywanej pracy.

Ochrona oczu i twarzy

Środki ochrony oczu i twarzy mają za zadanie uchronić spawacza przed promieniowaniem optycznym, gorącymi i zimnymi odpryskami metali i żużla oraz dymami spawalniczymi. W procesach technologicznych, które wymagają długotrwałego i intensywnego spawania, stosowane są głównie przyłbice spawalnicze. W miejscach trudno dostępnych i wymagających zmiennego ustawiania głowy i ciała wykorzystywane są najczęściej kaptury spawalnicze. W celu ochrony oczu i twarzy używane są również tarcze spawalnicze, które muszą być jednak trzymane jedną ręką, co ogranicza swobodę ruchów spawacza.

Odzież dla spawacza

Podstawowym elementem ochrony spawacza jest kombinezon uszyty z tkanin impregnowanych przeciwpalnie oraz o odporności na działanie drobnych rozprysków płynnego metalu i odpowiednich właściwościach dielektrycznych. Często stosuje się również fartuchy dla spawaczy wykonane ze skóry. Odzież powinna charakteryzować się konstrukcją uniemożliwiającą zatrzymywanie się na jej powierzchni stopionego metalu. Spodnie dla spawacza nie powinny zawierać kieszeni, a jeżeli je mają, powinny być one odchylone od bocznego szwu o kąt większy niż 10 stopni. Spodnie nie powinny mieć także zakładek i mankietów, a zapięcia powinny być projektowane w taki sposób, aby uniemożliwiać tworzenie się otworów i fałd.

Aby uchronić ręce przed odpryskami stopionych metali, spawacz powinien mieć rękawice wykonane ze skór chromowych o wyprawie termoodpornej, z podszewką impregnowaną niepalnie, które są szyte nićmi niepalnymi. Buty dla spawacza muszą być wykonane ze skóry odpornej na działanie czynników gorących, by zapewniać ochronę przed iskrami i odpryskami gorących metali. Powinny być to buty typu B lub C (trzewiki lub półsaperki). Ponadto obuwie musi być odporne na przepalenie i skurcz powierzchniowy po ogrzewaniu.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl