BlankProducenci
 
Blank

Jak dobrać średnicę i gatunek drutu spawalniczego?

Jak dobrać średnicę i gatunek drutu spawalniczego?

Spawanie metodą MIG/MAG wymaga użycia drutu spawalniczego. Nie powinien być to jednak pierwszy lepszy drut – dobór odpowiedniego drutu odpowiada w dużej mierze za jakość i wytrzymałość wykonywanych spoin. Jaka średnica i gatunek drutu będą najodpowiedniejsze?

Średnica drutu spawalniczego

Druty spawalnicze sprzedawane są przeważnie w szpulach po 5 lub 15 kg. Dostępne są różne średnice drutu. Wybór średnicy drutu spawalniczego do migomatu MIG/MAG zależy głównie od grubości spawanego materiału. Poniżej przedstawiamy zalecane średnice drutu spawalniczego do blach o różnej grubości:

  • blacha o maksymalnej grubości 1 mm – drut o średnicy 0,8 mm,
  • blacha o grubości od 2 do 8 mm – drut o średnicy 1,2 mm,
  • blacha o grubości od 8 do 16 mm – drut o średnicy 1,6 mm,
  • blacha o grubości powyżej 16 mm – drut o średnicy 2 mm.

Ogólna zasada brzmi następująco: im grubszy spawany materiał, tym średnica drutu spawalniczego powinna być większa. Dobór odpowiedniej średnicy pozwala uzyskać wysokiej jakości spoiny oraz uniknąć poprawek spawalniczych. Zastosowanie cienkiego drutu pozwala jednak na uzyskanie większej głębokości i gęstości wtopienia. Przy zakupie drutu spawalniczego warto również wziąć pod uwagę gęstość prądu płynącego przez drut, która ma wpływ na charakter przenoszenia metalu w łuku spawalniczym, oraz dokładność nawinięcia na szpulę – w przypadku źle nawiniętego drutu może wystąpić problem z jego podawaniem.

Gatunek drutu spawalniczego

Gatunek drutu spawalniczego ma znaczący wpływ na jakość spoiny i komfort pracy spawacza. Dwoma najpopularniejszymi gatunkami drutu są SG2 oraz SG3. Drut SG2 jest uniwersalny i sprawdza się w większości typowych prac spawalniczych w zakładach blacharskich i ślusarskich oraz warsztatach samochodowych, takich jak spawanie ogrodzeń, balustrad, niewielkich konstrukcji stalowych czy tłumików samochodowych. Drut SG3 charakteryzuje się zwiększoną zawartością krzemu i manganu, dzięki czemu spoiny uzyskane za jego pomocą są bardzo wytrzymałe oraz wolne od zanieczyszczeń. Jest jednak droższy od drutu SG2.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl