BlankProducenci
 
Blank

Gdzie znajdą zastosowanie maski spawalnicze z osłoną poliwęglanową?

Gdzie znajdą zastosowanie maski spawalnicze z osłoną poliwęglanową?

Spawanie wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jednym z najbardziej niebezpiecznych są uszkodzenia wzroku spowodowane intensywnym promieniowaniem, dymami spawalniczymi oraz odpryskami metalu i żużlu. Z tego względu podczas spawania należy koniecznie stosować środki ochrony oczu i twarzy. Do tej grupy produktów zaliczają się między innymi maski spawalnicze z osłoną poliwęglanową. Jakie są ich właściwości i gdzie znajdują one zastosowanie?

Właściwości poliwęglanu

Poliwęglan to tworzywo sztuczne z grupy poliestrów. Zaliczany jest do materiałów światłoprzepuszczalnych. Charakteryzuje się niewielkim ciężarem i bardzo wysoką udarnością, czyli odpornością na uderzenia. Osiąga ona aż 10 kJ/m2 – dla porównania udarność szkła akrylowego, czyli popularnej pleksi, wynosi zaledwie 1,5 kJ/m2. Obróbka poliwęglanu jest bardzo prosta. Można go bez problemu ciąć i wiercić w nim otwory. Imponujące są także właściwości termiczne tego tworzywa. Może być ono eksploatowane w szerokim zakresie temperatur, od -30 do +120°C.

Dzięki swoim właściwościom poliwęglan stosowany jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przezroczyste tworzywo o wysokich parametrach mechanicznych. Wykonuje się z niego przede wszystkim warstwy uodparniające szklane szyby na stłuczenie. Szyby z czystego poliwęglanu stosowane są w samolotach, batyskafach czy szybach hełmów astronautów i kasków kierowców Formuły 1. Z poliwęglanu produkuje się także wspomniane osłony montowane w maskach spawalniczych.

Zastosowanie masek spawalniczych z osłoną poliwęglanową

Maski spawalnicze z osłoną poliwęglanową przeznaczone są do ochrony oczu i twarzy przed iskrami i odpryskami, które powstają podczas spawania. Sprawdzają się również podczas pracy przy ręcznej i maszynowej obróbce drewna oraz wspomagają ochronę przed bezpośrednim kontaktem z drobnoustrojami. Warto mieć jednak na uwadze, że maska spawalnicza z osłoną poliwęglanową nie ma filtra samościemniającego, w który wyposażone są przyłbice spawalnicze. Przełącza się on automatycznie ze stanu rozjaśnionego do zaciemnionego lub odwrotnie, co znacznie podnosi bezpieczeństwo i komfort pracy. Z tego względu maski spawalnicze z osłoną poliwęglanową poleca się głównie do okazjonalnego spawania.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl