BlankProducenci
 
Blank

Czym powinna się charakteryzować dobra przecinarka plazmowa?

Czym powinna się charakteryzować dobra przecinarka plazmowa?

Cięcie plazmowe to technika polegająca na topieniu oraz wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia za pomocą skoncentrowanego plazmowego łuku elektrycznego o znacznej energii kinetycznej. Wykonuje się je za pomocą urządzenia zwanego przecinarką plazmową. Na co zwrócić uwagę przy wyborze przecinarki plazmowej, aby cięcie za jej pomocą było efektywne?

Maksymalny prąd i grubość cięcia

O możliwościach przecinarki plazmowej decyduje przede wszystkim maksymalny prąd cięcia. Informuje on o tym, z jak grubym materiałem jest w stanie poradzić sobie przecinarka, a także jak szybko jest w stanie go ciąć. Średnio maksymalny prąd cięcia mieści się w przedziale 20-70 A. Przecinarki dobrej jakości pozwalają na płynną regulację prądu cięcia w szerokim zakresie. Dla przecinarek plazmowych ważna jest również maksymalna grubość cięcia. Wyróżnia się grubość cięcia rozdzielającego, która określa głębokość, na jaką przecinarka może rozdzielić materiał, oraz grubość cięcia jakościowego, które określa maksymalną głębokość rozdzielania materiału przy zachowaniu dobrej jakości rozcięcia.

Cykl pracy

Kolejnym ważnym parametrem przecinarki plazmowej jest cykl pracy. Określa on procentowo udział czasu pracy i odpoczynku przecinarki w 10-minutowym odcinku. Przecinarki plazmowe muszą co jakiś czas ostygnąć, a do tego potrzebna jest przerwa w pracy – w chwili osiągnięcia progu temperaturowego urządzenie samoistnie się wyłącza. Cykl pracy przecinarki do użytku półprofesjonalnego powinien wynosić 25-35%, a przecinarka do użytku profesjonalnego powinna charakteryzować się sprawnością na poziomie 60% lub więcej, aby sprostać intensywnej eksploatacji.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze przecinarki plazmowej?

Przy zakupie przecinarki plazmowej warto zwrócić uwagę na kilka innych parametrów. Dobra przecinarka powinna mieć gniazdo EURO z odczepianym uchwytem oraz filtro-reduktorem powietrza. Odpowiada on za oczyszczanie sprężonego powietrza z zanieczyszczeń oraz utrzymywanie ciśnienia na stałym poziomie. Poza tym przecinarka powinna być wyposażona w manometr, który pozwala kontrolować ciśnienie powietrza w momencie cięcia, oraz cyfrowy wyświetlacz prądu cięcia, który ułatwia zachowanie precyzji.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl