BlankProducenci
 
Blank

Czym charakteryzują się przyłbice spawalnicze?

Czym charakteryzują się przyłbice spawalnicze?

Prowadzenie prac spawalniczych wiąże się z licznymi zagrożeniami. Należą do nich odpryskujące kawałki metalu, które mogą poparzyć twarz lub wpaść do oczu, a także promieniowanie emitowane przez łuk spawalniczy. Najskuteczniejszą ochronę oczu i twarzy podczas spawania zapewniają przyłbice spawalnicze. Dowiedz się, czym różnią się między sobą poszczególne modele tych akcesoriów.

Przyłbice pasywne i aktywne

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje przyłbic spawalniczych. Pierwszym są przyłbice pasywne, które mają wbudowane barwione szkło o właściwie dobranym, stałym stopniu przyciemnienia. Zakłada się je na głowę i każdorazowo opuszcza przed zajarzeniem łuku, a podnosi po zakończeniu spawania. Dostępne są także modele, w których podnoszona i opuszczana jest jedynie ruchoma szybka. Pasywne przyłbice spawalnicze są tanie, ale ze względu na konieczność ciągłego zasłaniania i odsłaniania twarzy nadają się głównie do okazjonalnych i amatorskich prac spawalniczych.

Profesjonalnym spawaczom polecamy przyłbice aktywne, nazywane też automatycznymi lub samościemniającymi. Ich najważniejszym elementem jest filtr o automatycznym zaciemnieniu (ADF – od ang. Auto Darkening Filter). Po zajarzeniu łuku przyłbice aktywne w ciągu ułamka sekundy automatycznie zwiększają stopień zaciemnienia, chroniąc oczy przed groźnym dla nich promieniowaniem. Po wygaszeniu łuku filtr stopniowo się rozjaśnia. Spawany materiał i jeziorko spawalnicze są widoczne przez cały czas bez konieczności zdejmowania lub uchylania przyłbicy.

Oznaczenie filtra spawalniczego przyłbicy

To, w jaki filtr została wyposażona przyłbica aktywna, możesz poznać po oznaczeniu w formacie x/x/x/x. Obejmuje ono 4 kategorie i informuje kolejno o klasie optycznej (dokładności widoku), poziomie rozproszenia światła, różnicach w przepuszczalności świetlnej oraz wpływie kąta patrzenia na obraz. Każda kategoria może przyjąć wartość od 1 (najlepszy wynik) do 3 (najsłabszy wynik). Przyłbica spawalnicza o oznaczeniu 1/1/1/1 zapewnia więc najlepsze parametry pracy: jednolity i stabilny widok pozbawiony zakłóceń i zanieczyszczeń. Polecamy ją zwłaszcza do spawania metodą TIG, w której przypadku zakres prądu jest szerszy niż w metodzie MIG/MAG.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl