BlankProducenci
 
Blank

Co warto wiedzieć o spawaniu elementów stalowych?

Co warto wiedzieć o spawaniu elementów stalowych?

Spawanie jest podstawowym procesem technologicznym stosowanym do łączenia elementów stalowych. Niezawodność otrzymywanych spoin zależy jednak od wielu czynników. Co warto wiedzieć o spawaniu elementów stalowych?

Odpowiedni rodzaj stali

Stal występuje w różnych odmianach, a każda z nich może zostać użyta do innych celów. Aby wykonać konstrukcję stalową i uzyskać efekt zgodny z oczekiwaniami klienta oraz danym projektem, należy zastosować odpowiedni rodzaj stali. Najczęściej wybierane są gatunki S235N i S690Q, które gwarantują wysoką jakość elementów konstrukcji.

Różne metody spawania

Jedną z najstarszych i najpopularniejszych metod spawania jest MMA, czyli spawanie łukowe z wykorzystaniem elektrody otulonej. Łuk jarzy się między końcem elektrody a spawanym elementem. MMA jest metodą uniwersalną, pozwalającą na spawanie stali niestopowych i stopowych oraz żeliwa, niklu, miedzi i jej stopów. W tej metodzie elektroda skraca się podczas pracy, więc konieczne jest stałe przesuwanie uchwytu w kierunku spawanego elementu. Sprawia to, że umiejętności spawacza odgrywają dużą rolę.

MIG i MAG to dwie podobne metody spawania polegające na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Proces spawania półautomatami spawalniczymi MIG/MAG wymaga podawania gazu osłonowego: chemicznie obojętnego, takiego jak argon lub hel (metoda MIG), lub chemicznie aktywnego, którym jest najczęściej dwutlenek węgla (metoda MAG). Metoda MIG sprawdza się w spajaniu miedzi, aluminium, magnezów i innych stali nieżelaznych, a metoda MAG w łączeniu stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.

Kolejną metodą spawania jest TIG, która polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego z zastosowaniem nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego: argonu, helu lub ich mieszanki. Metodę TIG stosuje się głównie do spajania stali nierdzewnej i metali. Używanie materiału dodatkowego nie jest konieczne, ale jeśli jest on wykorzystywany, to wprowadzany jest do jeziorka w sposób ręczny, a nie za pomocą uchwytu. Prędkość spawania metodą TIG jest niewielka, ale pozwala ona uzyskać spoiny wysokiej jakości.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl