Sytuacja na rynku urządzeń spawalniczych ulega ciągłym zmianom. W ostatnich latach coraz chętniej wybierane przez spawaczy są spawarki inwertorowe. Spychają one w cień jeszcze nie tak dawno powszechne urządzenia transformatorowe. Spawarki inwertorowe to spawarki elektryczne, w których źródłem prądu jest prostownik z wewnętrzną przemianą częstotliwości. Podobnie jak modele transformatorowe wyposażone są w transformator. Jest on znacznie mniejszy, ale charakteryzuje się podwyższoną częstotliwością. W zależności od wielkości urządzenia może być elektroniczny lub toroidalny. Poza tym spawarki inwertorowe składają się z filtra pojemnościowego napięcia wyprostowanego, falownika tranzystorowego, dławika filtrującego oraz układu sterowania.
Zalety spawarek inwertorowych
Sukces spawarek inwertorowych wynika z wielu czynników. Po pierwsze, dzięki zastosowaniu mniejszego transformatora cechują się bardziej kompaktowymi wymiarami i niższą wagą niż urządzenia transformatorowe. Dzięki temu można je łatwo przenosić. Mają także niższy pobór mocy, więc nie są tak wrażliwe na wahania napięcia. Spawarki inwertorowe wyróżniają się dużym cyklem pracy, który wynosi nawet 80% w przypadku modeli do profesjonalnych zastosowań. Podczas ich użytkowania nie trzeba więc planować długich przerw. Do wad spawarek inwertorowych zalicza się ich wyższą cenę w porównaniu z modelami transformatorowymi. Są one także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne.
Rodzaje spawarek inwertorowych
Pod względem metody spawania spawarki inwertorowe można podzielić na trzy podstawowe grupy. Spawarki inwertorowe MMA pozwalają na spawanie elektrodą otuloną. Są łatwe w obsłudze i chętnie wybierane przez początkujących spawaczy. Migomaty umożliwiają łączenie materiałów metodą MIG/MAG przy użyciu elektrody topliwej. Na uzyskanie gładkich spoin o wysokiej jakości pozwala metoda TIG, w której korzysta się z elektrody nietopliwej. W sprzedaży dostępne są również urządzenia 2 w 1 lub 3 w 1, które umożliwiają spawanie kilkoma metodami. Spawarki inwertorowe mają różny maksymalny prąd spawania (amperaż), który określa ich moc. Model do użytku domowego powinien cechować się amperażem na poziomie 150-160 A.