Spawalnictwo to jedna z technologii łączenia m.in. metali, bez której rozwój przemysłu byłby niemożliwy. Choć spawanie nie jest łączone z przedmiotami codziennego użytku, to na co dzień korzystamy z różnych sprzętów, które były spawane. Na pierwszy rzut oka spaw jest niewidoczny, bo po połączeniu metalu, stopów metali i tworzyw sztucznych, jest on odpowiednio szlifowany. Przedstawiamy 5 ciekawostek spawalniczych, o które mogą zaskoczyć nawet doświadczonego spawacza.
Spawalnictwo kiedyś i dziś
Niemal każda z dziedzin przemysłu rozkwitła dzięki spawalnictwu. Spawalnictwo stale się rozwija i ma niewiele wspólnego z tym, jak wyglądała praca spawaczy 50, 100 czy 200 lat temu. Rozwój technologii powoduje, że coraz częściej spawaczy zastępują maszyny spawalnicze, które wykonują pracę w sposób automatyczny lub półautomatyczny. Niezależnie od stopnia automatyzacji procesu spawania jest on kluczowy dla rozwoju każdej dziedziny przemysłu. To dzięki niemu mogą powstawać m.in. maszyny o różnorodnym zastosowaniu oraz całe linie produkcyjne. Bez spawaczy nie powstałyby też konstrukcje stalowe mostów i wiaduktów, rusztowania, ogrodzenia czy metalowe rzeźby. Technika spawalnicza się zmienia, jednak zapotrzebowanie na doświadczonych spawaczy stale rośnie. Pomimo automatyzacji produkcji szacuje się, że zawód spawacza będzie jednym z najczęściej poszukiwanych zawodów przyszłości.
Co warto wiedzieć o spawalnictwie? 5 niesamowitych faktów
- Początki spawalnictwa sięgają czasów starożytnych
Choć trudno to sobie wyobrazić, to pierwowzorem spawaczy byli kowale. Już w starożytności skutecznie łączono metale dzięki ich ogrzaniu. Rozgrzany metal stawał się bardziej plastyczny i podatny na formowanie. Dzięki odkryciu wpływu wysokiej temperatury na metal możliwe było wyrabianie broni oraz narzędzi i przedmiotów codziennego użytku.
- Lutowanie metali pozwoliło na wyrabianie pięknych ozdób
Spawanie nie zawsze kojarzy się z biżuterią, jednak to dzięki początkom spawalnictwa powstawały unikalne broszki, naszyjniki, bransolety oraz inne ozdoby. Piękna biżuteria powstawała dzięki lutowaniu metalu, które pozwalało np. na oprawianie kamieni szlachetnych.
- Polska miała swój wkład w rozwój spawalnictwa
Dzięki m.in. polskiemu inżynierowi Stanisławowi Olszewskiemu w 1882 roku wynaleziono spawanie elektryczne.
- Rozwój spawalnictwa przypada na okres II wojny światowej
Choć okres II wojny światowej zapisał się na czarnych kartach historii, to właśnie wówczas spawalnictwo uległo największemu rozkwitowi. Miało to związek przede wszystkim z koniecznością przyśpieszenia prac związanych z budową np. okrętów wojennych.
- Dzięki spawalnictwu człowiek mógł podbić kosmos
Tak, to prawda. Bez spawaczy nie doszłoby do żadnej misji kosmicznej, człowiek nigdy nie postawiłby stopy na księżycu, a astronauci nie mogliby mieszkać i pracować na stacjach kosmicznych.