Precyzyjna obróbka metalu wiąże się z koniecznością stosowania urządzeń, które pozwolą na osiąganie odpowiednich efektów w możliwie krótkim czasie. Jednym z najczęściej wykonywanych zadań jest szlifowanie powierzchni metalowych, które w zależności od kształtu przedmiotu i wykorzystanego stopu może być prowadzone przy wykorzystaniu różnych typów elektronarzędzi od szlifierki kątowej po wygodną w użytku szlifierkę stołową. Przyjrzyjmy się bliżej roli szlifowania oraz sprawdźmy, czym charakteryzują się szlifierki stołowe.
Na czym polega szlifowanie i do czego służą szlifierki stołowe?
Szlifowanie jest rodzajem obróbki ubytkowej, która umożliwia usuwanie niewielkich warstw metalu przy wykorzystaniu właściwie dobranego ścierniwa, składającego się z ziaren o odpowiedniej wielkości. Jeśli uziarnienie jest większe, można usuwać większą ilość naddatku, czyli zbędnego materiału, gdy będzie ono mniejsze, zeszlifowaniu ulegnie cieńsza warstwa powierzchni i osiągnie mniejszą chropowatość. W przypadku szlifowania przy pomocy elektronarzędzi ścierniwo jest połączone spoiwem w łatwe do użycia narzędzia – zwykle różne typy ściernic, np. w postaci tarcz. Szlifierki stołowe są najczęściej używane do ostrzenia powierzchni tnących narzędzi wykonanych z metalu – wierteł, dłut lub noży, a także do pozbywania się zadziorów powstałych podczas cięcia oraz obrabiania krawędzi. Nadają się również do wygładzania niewielkich detali oraz polerowania.
Jak jest zbudowana szlifierka stołowa?
Szlifierka stołowa jest napędzana silnikiem elektrycznym i wyposażona na ogół w dwie tarcze o średnicy od 125 do 250 mm. W zależności od modelu urządzenia mogą one służyć do szlifowania na sucho lub na mokro. Dzięki możliwości montażu dwóch tarcz dostępna jest opcja kolejnego wykorzystania ściernic o różnej gradacji lub przeprowadzenia dwóch różnych operacji np. szlifowania i polerowania bez konieczności zmiany tarcz. Niektóre modele szlifierek stołowych zamiast jednej z tarcz mają możliwość zainstalowania taśmy bezkońcowej, co zwiększa ilość dostępnych operacji. Przy korzystaniu ze szlifierki stołowej duże znaczenie ma jej moc, która musi umożliwiać odpowiednią intensywność obróbki, a także dobór materiału, z jakiego są wykonane ściernice.