BlankProducenci
 
Blank

Stanisław Olszewski – polski inżynier, pionier spawalnictwa

spawanie

Spawalnictwo to dziedzina, która od wielu lat nieustannie się rozwija. Mimo tego jej podstawowe techniki pozostają niezmienne. Najważniejszą jest spawanie łukowe, za którego twórcę uważany jest polski inżynier – Stanisław Olszewski.

Stanisław Olszewski żył w latach 1852 – 1898. Oprócz tego, że był wynalazcą i pionierem spawalnictwa, cieszył się sławą filantropa oraz przedsiębiorcy. Największym osiągnięciem Stanisława Olszewskiego jest współtworzenie technologii spawania łukowego oraz zgrzewania oporowego. Nasza firma proponuje profesjonalne artykuły spawalnicze, które wyróżniają się nowoczesnością w połączeniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Metodę spawania łukiem elektrycznym Stanisław Olszewski stworzył wraz z rosyjskim inżynierem – Nikołajem Bernardosem. Naukowcy zaprojektowali również urządzenia niezbędne do obróbki metali tą metodą. Była to spawarka transformatorowa zasilana prądem zmiennym, nietopliwa elektroda, zacisk masy oraz system kabli. Choć w dzisiejszych czasach metoda spawania łukowego jest unowocześniana, jej geneza jest taka sama i wykorzystuje się ją na całym świecie.

Na czym polega spawanie łukiem elektrycznym?

Łuk elektryczny, dzięki któremu spawanie tą metodą jest możliwe, to wyładowanie pomiędzy elektrodą a obrabianym metalem. Aby powstał, konieczne jest odpowiednio wysokie napięcie, określane również zajarzeniem. Domieszka materiału lutniczego powoduje, że na powierzchni metalu powstaje spoina. W spawaniu MIG/MAG wykorzystuje się drut elektrodowy przeprowadzany przez palnik, zaś w technice WIG domieszka jest doprowadzana ręcznie.

Spawanie łukowe nieustannie generuje przepływ prądu, który musi być na bieżąco uziemiany. Jest to ważne zarówno dla przebiegu obróbki, jak i bezpieczeństwa pracownika. Z tego powodu spawarki są wyposażone w kabel uziemiający. Metoda spawania łukowego, wynaleziona przez Stanisława Olszewskiego, jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle. Stosuje się ją do wytwarzania maszyn i urządzeń, a także części samochodowych lub samolotów. Bez niej szeroko rozumiana produkcja nie byłaby możliwa.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl