Spawalnictwo to dziedzina, która od wielu lat nieustannie się rozwija. Mimo tego jej podstawowe techniki pozostają niezmienne. Najważniejszą jest spawanie łukowe, za którego twórcę uważany jest polski inżynier – Stanisław Olszewski.
Stanisław Olszewski żył w latach 1852 – 1898. Oprócz tego, że był wynalazcą i pionierem spawalnictwa, cieszył się sławą filantropa oraz przedsiębiorcy. Największym osiągnięciem Stanisława Olszewskiego jest współtworzenie technologii spawania łukowego oraz zgrzewania oporowego. Nasza firma proponuje profesjonalne artykuły spawalnicze, które wyróżniają się nowoczesnością w połączeniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.
Metodę spawania łukiem elektrycznym Stanisław Olszewski stworzył wraz z rosyjskim inżynierem – Nikołajem Bernardosem. Naukowcy zaprojektowali również urządzenia niezbędne do obróbki metali tą metodą. Była to spawarka transformatorowa zasilana prądem zmiennym, nietopliwa elektroda, zacisk masy oraz system kabli. Choć w dzisiejszych czasach metoda spawania łukowego jest unowocześniana, jej geneza jest taka sama i wykorzystuje się ją na całym świecie.
Na czym polega spawanie łukiem elektrycznym?
Łuk elektryczny, dzięki któremu spawanie tą metodą jest możliwe, to wyładowanie pomiędzy elektrodą a obrabianym metalem. Aby powstał, konieczne jest odpowiednio wysokie napięcie, określane również zajarzeniem. Domieszka materiału lutniczego powoduje, że na powierzchni metalu powstaje spoina. W spawaniu MIG/MAG wykorzystuje się drut elektrodowy przeprowadzany przez palnik, zaś w technice WIG domieszka jest doprowadzana ręcznie.
Spawanie łukowe nieustannie generuje przepływ prądu, który musi być na bieżąco uziemiany. Jest to ważne zarówno dla przebiegu obróbki, jak i bezpieczeństwa pracownika. Z tego powodu spawarki są wyposażone w kabel uziemiający. Metoda spawania łukowego, wynaleziona przez Stanisława Olszewskiego, jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle. Stosuje się ją do wytwarzania maszyn i urządzeń, a także części samochodowych lub samolotów. Bez niej szeroko rozumiana produkcja nie byłaby możliwa.