BlankProducenci
 
Blank

Spawacz podwodny - jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata

Spawacz podwodny - jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata

Są takie zawody na świecie, których wykonywanie wiąże się ze sporym ryzykiem. Jednym z nich jest spawacz podwodny realizujący swoje obowiązki w wyjątkowo trudnych warunkach. Przeszkodą jest sama obecność wody, ale też duże ciśnienie, ulatujące w górę pęcherzyki powietrza, ograniczona widoczność, mniejsza kontrola nad własnym ciałem, a co za tym idzie mniej precyzyjne ruchy.

Specjalista w tej dziedzinie musi mieć zaawansowane umiejętności spawalnicze, a zarazem być przeszkolonym nurkiem. Nie bez znaczenia jest kondycja fizyczna, wydolność organizmu, zdolność pracy pod presją, a także znajomość kwestii technicznych – odczytywanie rysunków, projektów, stosowanie zaawansowanych technik.

Podstawowym wyposażeniem osoby schodzącej pod wodę, żeby spawać jest oczywiście strój płetwonurka z butlą i profesjonalny sprzęt pozwalający spawać w technologii na sucho lub na mokro. Czy to jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, ponieważ obecne dostępne są materiały spawalnicze przeznaczone również do pracy w wodzie.

Spawanie na sucho lub na mokro

Pod wodą można spawać na sucho i jest to metoda stosowana dość często. Do wykreowania optymalnych warunków pracy potrzebna jest tzw. sucha komora, czyli kabina pod ciśnieniem, do której wchodzi spawacz. Osoby, które obsługują ją z zewnątrz odpowiadają za stałe wymienianie zużytego powietrza na świeże.

Alternatywą jest spawanie na mokro. Choć wydaje się niemożliwe, aby wskrzesić ogień pod wodą, to dzięki nowym sprzętom i technologiom udaje się to uzyskać. Taka metoda uznawana jest jednak za bardzo ryzykowną, dlatego korzysta się z niej wyłącznie w nagłych przypadkach, np. awariach. Zagrożeniem jest sam fakt używania energii elektrycznej pod wodą, a także ryzyko utonięcia, gdy dojdzie do różnicy ciśnień określanej mianem „Delta P”.

Czym zajmuje się spawacz podwodny?

Praca spawacza podwodnego jest nieoceniona, gdy chodzi o sprawdzanie kondycji technicznej rurociągów biegnących po dnie morza czy innego zbiornika wodnego. Specjaliści są wzywani również do usuwania rdzy czy remontowania kadłubów statków, bez konieczności ściągania ich do suchych doków. W sytuacji, gdy dojdzie do awarii gazociągu czy platformy wiertniczej w części podwodnej szybkie i skuteczne działanie jest priorytetem. Bez podjęcia natychmiastowych działań mogłoby bowiem dojść do groźnych wycieków czy wybuchów zagrażających środowisku naturalnemu.

Osoby, które chcą wykonywać ten zawód muszą mieć uprawnienia nurka, a przy tym wiedzieć, jak obsługuje się spawarki.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl