BlankProducenci
 
Blank

Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Proces spawania pozwala na połączenie materiałów dzięki ich nagrzaniu oraz stopieniu w miejscu łączenia. Powszechnie spawanie stosowane jest w przypadku łączenia metali np. stali lub aluminium, jednak metodę tę coraz częściej stosuje się także w przypadku łączenia tworzyw sztucznych. Wówczas proces spawania przebiega nieco inaczej. Podczas spawania metalu niezbędnym elementem jest drut spawalniczy. Wyjaśniamy, na czym polega spawanie drutem samoosłonowym.

Jakie wyróżniamy metody spawania?

Spawanie może odbywać się z zastosowanie różnych metod. Wyróżniamy m.in. spawanie elektryczne oraz spawanie gazowe. Najczęściej stosowane metody spawania to:

  • spawanie metodą MIG,
  • spawanie metodą TIG,
  • spawanie metodą MAG,
  • spawanie drutem samoosłonowym.

W przypadku różnych metod spawania stosowane są odmienne druty spawalnicze. W celach hobbystycznych oraz w przypadku nauki spawania często stosuje się drut samoosłonowy. Dzięki niemu nie jest wymagane posiadanie szczególnych umiejętności spawalniczych oraz doświadczenia. Metoda ta podobna jest do spawania metodami MIG oraz MAG, jednak można dzięki niej spawać na zewnątrz pomieszczeń. To spore ułatwienie w przypadku braku odpowiedniego zaplecza. Cechą charakterystyczną spawania drutem samoosłonowym jest to, że wywarzany podczas spalania żużel szybko zastyga.

Czym charakteryzuje się drut samoosłonowy?

Druty spawalnicze różnią się nie tylko zastosowaniem. Cechuje je także odmienny skład oraz budowa, dzięki którym mogą być stosowane w określonym celu. Drut samoosłonowy umożliwia spawanie bez dodatkowej osłony gazowej, bo wytwarza własną osłonę w czasie spawania. Posiada on rdzeń, który wypełniony jest specjalnym proszkiem, który odpowiada za wytwarzanie gazu osłonowego w momencie topienia się drutu.

Jak przebiega spawanie drutem samoosłonowym?

Metoda spawania drutem samoosłonowym jest bardzo podobna do metody spawania MIG/MAG. Podstawową różnicą jest to, że nie musimy doprowadzać gazu z butli, dzięki czemu spawanie jest zdecydowanie prostsze. Najczęściej drut samoosłonowy stosowany jest podczas spawania migomatem. Spawanie wymaga odpowiedniego ustawienia uchwytu oraz dostosowania napięcia prądu i długości druta spawalniczego względem m.in. rodzaju i grubości spawanego metalu. W trakcie topienia się druta samoosłonowego wytwarzana jest odpowiednia atmosfera ochronna.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl