Spawanie to łączenie materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Służy głównie do łączenia metali i tworzyw sztucznych. Nie zawsze odbywa się ono jednak w ten sam sposób – można wyróżnić wiele metod spawania. Najczęściej spotykany podział bierze pod uwagę pochodzenie wykorzystywanej energii cieplnej. Najpopularniejsze jest spawanie elektryczne, które przeprowadza się przy użyciu urządzenia opierającego swoją pracę na zjawisku łuku elektrycznego. Używa się go do spajania blach o grubości od 1 do 80 mm.
Często stosowane jest także spawanie gazowe. Polega ono na stopieniu brzegów łączonych metali poprzez nagrzanie płomieniem spalającego się gazu palnego w atmosferze dostarczanego tlenu. W roli gazu palnego używa się zazwyczaj acetylenu. Spawanie gazowe wykorzystuje się do spawania różnych rodzajów stali i metali nieżelaznych podczas prac naprawczych i remontowych. Istnieje jednak wiele innych metod spawania, takich jak spawanie elektrogazowe, elektronowe, laserowe, łukowo-wodorowe, hybrydowe, plazmowe, termitowe czy żużlowe.
Rodzaje spawania elektrycznego
Można wyróżnić wiele rodzajów spawania elektrycznego. Pierwszym z nich jest MMA, czyli spawanie łukowe elektrodami otulonymi. Polega na łączeniu elementów za pomocą łuku elektrycznego powstającego pomiędzy spawanym elementem a elektrodą otuloną. Spawarka inwertorowa MMA sprawdzi się w łączeniu różnych rodzajów i gatunków metali i stopów. Powszechnie stosowane są także metody spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów: MIG i MAG. Pierwsza z nich wykorzystuje gazy chemicznie obojętne, takie jak argon i hel, a druga chemicznie aktywne, głównie dwutlenek węgla. Cechują się one wysoką wydajnością i dobrą jakością spoin. Ponadto istnieje spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych, czyli metoda TIG. Zapewnia ona wysoką jakość i precyzję połączenia, ale przy niskiej prędkości pracy.