Cykl pracy spawarki nazywany jest również sprawnością i określany jest w procentach. Co w praktyce oznacza ten parametr?
Czym jest cykl pracy urządzenia spawalniczego?
Cykl pracy spawarki wyznacza się za pomocą 10-minutowego przedziału, który dzieli się na następujące odcinki:
-
maksymalny, dopuszczalny przedział czasu, w którym urządzenie do spawania może pracować pod obciążeniem bez żadnej przerwy,
-
czas, który jest niezbędny, by spawarka ostygła.
Cykl pracy spawarek producenci określają procentowo. Sprawność na poziomie 60% oznacza, że urządzenie będzie mogło pracować nieprzerwanie przez 6 minut, po których nastąpi 4 minuty schładzania. Niestety wciąż wielu producentów nie stosuje się do normy EN 60974-1, która stanowi, że przy wyznaczaniu cyklu pracy, temperatura otoczenia ma mieć wartość 40oC, zaś czas powinien wynosić 10 minut. Sprawia to, że na tabliczkach znamionowych często pojawiają się znaczące rozbieżności.
Cykle pracy różnych rodzajów spawarek
Zakupując urządzenie spawalnicze trzeba sprawdzić, jaka jest jego sprawność. W przypadku sprzętu używanego do prac hobbystycznych, wystarczy urządzenie mogące pracować przez 20% czasu. Jednak jeśli będzie ono użytkowane do celów zarobkowych, wówczas minimalna wartość według ekspertów wynosi 40%. Spawarki dla profesjonalistów muszą cechować się jeszcze większymi możliwościami, gdyż ich sprawność powinna przekraczać 50%. W naszym sklepie mogą Państwo znaleźć różne rodzaje spawarek, od tych użytkowanych amatorsko, do wysoce zaawansowanych urządzeń sprawdzających się w zakładach produkcyjnych.
Czym skutkuje dobranie niewłaściwej spawarki?
Wybranie urządzenia cechującego się zbyt niskim do danych zadań cyklem pracy, może przyczynić się do wielu problemów takich jak:
-
częste, utrudniające wejście w rytm przerwy,
-
kłopoty z przetopem,
-
problemy z parametrami wyjściowymi pracy urządzenia.
Przy zakupie spawarki sprawność jest jednym z ważniejszych parametrów na który trzeba zwrócić uwagę, gdyż będzie miała ona realny wpływ na sposób pracy urządzenia.